Region

Zamknij

35 lat biblioteki w Pręgowie. Wyjątkowy jubileusz i 60-lecie pracy Barbary Sołczyk

na podst. UG Kolbudy 13:25, 24.06.2026 Aktualizacja: 12:07, 24.06.2026
Skomentuj 35 lat biblioteki w Pręgowie. Wyjątkowy jubileusz i 60-lecie pracy Barbary Sołczyk UG Kolbudy

Mieszkańcy Pręgowa świętowali 35-lecie miejscowej biblioteki publicznej oraz 60-lecie pracy zawodowej jej wieloletniej kierownik Barbary Sołczyk. Jubileusz był okazją do wspomnień, podziękowań i przypomnienia historii miejsca, które od lat integruje lokalną społeczność

Okazją do spotkania było 35-lecie działalności filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Pręgowie, a także imponujący jubileusz 60-lecia pracy zawodowej Barbary Sołczyk, która od początku istnienia placówki nieprzerwanie ją prowadzi.

Pani Barbara Sołczyk przez lata związana była z edukacją i bibliotekarstwem.

Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Pręgowie, prowadziła bibliotekę szkolną, a także pracowała w bibliotekach szkolnych w Buszkowach i Pruszczu Gdańskim. Gdy 25 października 1991 roku oficjalnie otwarto filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Pręgowie, objęła jej kierownictwo i pełni tę funkcję do dziś.

 Kwiaty oraz życzenia na ręce Barbary Sołczyk przekazali m.in. wiceprzewodniczący Rady Gminy Kolbudy Stanisław Krzysztof Patyk, sołtys Pręgowa Marcin Dawidowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Pręgowie Piotr Buśko oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolbudach Bożena Szpadzik.

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia.

Bohaterka wieczoru opowiedziała o codziennej pracy bibliotekarza oraz licznych inicjatywach realizowanych przez placówkę na przestrzeni lat. Biblioteka w Pręgowie od dawna jest czymś więcej niż miejscem wypożyczania książek. Organizowano tu przedstawienia teatralne, jasełka, wystawy fotograficzne i plastyczne, warsztaty rękodzieła, spotkania autorskie oraz lekcje biblioteczne.

Wiele z tych przedsięwzięć powstało dzięki aktywnemu zaangażowaniu mieszkańców. Dzieci, młodzież i dorośli nie tylko uczestniczyli w wydarzeniach, ale także współtworzyli je, zgłaszając własne pomysły i pomagając w ich realizacji. Podczas jubileuszu uczestnicy mogli poznać kulisy przygotowań wielu wydarzeń, które przez lata integrowały lokalną społeczność.

Filia aktywnie uczestniczy w projektach promujących czytelnictwo. Od 2020 roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym.

Zwieńczeniem jubileuszowego wieczoru był okolicznościowy tort oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Biblioteka we wspomnieniach”, prezentującej zarówno codzienną działalność placówki, jak i najważniejsze wydarzenia z jej historii.

::news{"type":"see-also","item":"28436"}

::banner{"type":"single","source":"programmatic"}

(na podst. UG Kolbudy)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu naszpruszcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%