Spektrum chorób neurologicznych jest ogromne. Są tu i schorzenia wrodzone, jak też wszelkiego rodzaju schorzenia nabyte, między innymi:
- autyzm
- zespół Aspergera
- zespół Downa
- urazy czaszkowo-mózgowe
- udary krwotoczne i niedokrwienne
- zaburzenia emocjonalne – m.in. depresje, stany lękowe, choroba dwubiegunowa
- zaburzenia koncentracji i uwagi
- problemy z nauką i zapamiętywaniem
- choroba Parkinsona
- choroba Alzheimera
- stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne
- migreny
- padaczka i wiele, wiele innych.
W leczeniu wyżej wymienionych chorób neurologicznych stosuje się obecnie zarówno farmakologię, jak też wiele terapii – np. integrację sensoryczną, psychoterapię, nowe metody fizjoterapii (np. PNF, NDT Bobath, Vojta).
Wśród nowoczesnych metod leczenia wspierających pacjentów z chorobami układu neurologicznego, coraz większą popularność zyskuje mikropolaryzacja mózgu. Terapia ta dostępna jest już w naszym regionie – w CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy w Pruszczu Gdańskim.
Mikropolaryzacja mózgu, znana również jako tDCS (transcranial Direct Current Stimulation), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda rehabilitacji neurologicznej polegająca na stymulacji mózgu za pomocą słabego prądu stałego.
Jest to technika stosowana w leczeniu wielu schorzeń neurologicznych i psychicznych, a także w poprawie funkcji poznawczych. Dzięki swojemu bezpiecznemu i skutecznemu działaniu, tDCS zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród specjalistów, jak i pacjentów szukających alternatywnych metod rehabilitacji.
Podczas sesji mikropolaryzacji zazwyczaj dwie elektrody (w niektórych przypadkach stosowanych jest więcej elektrod) umieszczane są na skórze głowy pacjenta, precyzyjnie nad obszarem mózgu, który ma być stymulowany, a następnie zamocowane na głowie odpowiednim miękkim czepkiem lub taśmą.
Elektrody dostarczają prąd stały o bardzo niskim natężeniu, zazwyczaj w przedziale od 1 do 2 miliamperów (mA), co sprawia, że zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Prąd przepływający przez mózg zmienia pobudliwość neuronów – może ją zwiększać (działanie pobudzające) lub zmniejszać (działanie hamujące).
Taki wpływ na aktywność mózgową pozwala na modyfikowanie procesów zachodzących w układzie nerwowym, co może przyczyniać się do poprawy funkcji ruchowych, poznawczych, a nawet emocjonalnych u pacjentów z różnymi problemami neurologicznymi.
Mikropolaryzacja mózgu znajduje szerokie zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej. Może być wykorzystywana między innymi w leczeniu:
- udarów mózgu
- uszkodzeń mózgu (wrodzonych i nabytych)
- zaburzeń ruchowych, np. spastyczności, niedowładach
- depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów emocjonalnych
- trudności w nauce oraz problemów z koncentracją
- migren
- padaczek
- opóźnienia rozwoju mowy
- afazji – zaburzeń mowy po urazach i udarach.
Mikropolaryzację mózgu wykonuje się zazwyczaj w seriach po 10 zabiegów (1 zabieg dziennie, przez kolejnych 10 dni). Każdy zabieg trwa około 20 minut.
Po pierwszej serii następuje przerwa 2-4 tygodni i pacjent poddaje się kolejnemu cyklowi stymulacji mózgu. Takich serii zazwyczaj należy wykonać przynajmniej 3-4, ponieważ proces stymulowania pracy mózgu prądem stałym jest skuteczny, ale wymaga on czasu i konsekwentnego działania.
- W przypadku wielu pacjentów – dotyczy to zwłaszcza dzieci – wyraźną poprawę objawów udało się zauważyć już w czasie pierwszej lub drugiej serii terapii. Istotne jest, aby mikropolaryzację mózgu poprzedzić szczegółowym badaniem mózgu. To tzw. mapa mózgu QEEG. Dzięki wynikowi takiego badania możemy dobrać optymalne parametry terapii oraz uzyskujemy punkt odniesienia na przyszłość – po ok. roku możemy wrócić do kolejnego badania QEEG i w sposób obiektywny będziemy w stanie zauważyć ewentualne zmiany w mózgu, a dzięki temu ocenić, jakie korzyści przyniosła terapia - mówi nam Katarzyna Rutkowska, współwłaściciel CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy.
Katarzyna Rutkowska z CNR podaje nam wiele historii pacjentów, którym mikropolaryzacja mózgu przyniosła znaczącą poprawę stanu zdrowia.
Oto kilka z nich:
- Pan Przemysław, 42-letni mężczyzna, który miał ogromne problemy z koncentracją i zachowaniem uwagi (ADD). Wręcz uniemożliwiały mu one wykonywanie pracy zawodowej. Podczas drugiej serii zabiegów zaczął odczuwać wyraźną poprawę. Terapia zakończyła się po 4 seriach, po całkowitym ustąpieniu problemów pacjenta.
- Oliwier, 12-letni chłopiec w spektrum autyzmu. Uczęszczał do szkoły specjalnej, a jego kontakt z otoczeniem był znacząco utrudniony. Poziom funkcjonowania dziecka zaczął się poprawiać już w ciągu drugiej serii zabiegów – znaczące było to, że mniej więcej w trakcie trzeciej serii chłopiec zaczął sam się pakować do szkoły, co przed rozpoczęciem terapii było wręcz nie do pomyślenia dla rodziców.
- Maja, 6-letnia dziewczynka, jej mama tak opisuje przebieg terapii: „Pierwsze efekty terapii zaczęliśmy zauważać jakieś 10 dni po rozpoczęciu pierwszej serii... serio. Jakie efekty? To trudno opisać. Maja rozwija się nieharmonijnie. Największy problem sprawia jej komunikacja i adekwatne reakcje do sytuacji. Teraz reakcje wydają się być mniej schematyczne, bardziej rozważone i racjonalne. Wypowiedzi składające się z pojedynczych słów i odgłosów frustracji zmieniają się w naprawdę składne zdania. No po prostu coś niesamowitego. To jeszcze nie koniec! Maja zaczęła próbować nowe potrawy i napoje. W przeciągu ostatnich 3 tygodni wprowadziłam do jadłospisu córki 4 nowe produkty. Dzisiaj zaczynamy ostatnią z trzech zaleconych serii Mai. Tak! nawet jeszcze nie zakończyła terapii, a już mamy pierwsze efekty.”
Bezpieczeństwo terapii
Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność tDCS w poprawie funkcji poznawczych oraz w rehabilitacji pacjentów neurologicznych. Wiele takich publikacji można znaleźć choćby na renomowanym amerykańskim portalu medycznym i naukowym PubMed.
Metoda jest bezbolesna, a efekty uboczne (jeśli w ogóle występują) ograniczają się zazwyczaj do łagodnych odczuć, takich jak lekkie mrowienie skóry głowy pod elektrodami. Istotne jednak jest, aby zabiegi te wykonywać w renomowanym gabinecie, gdzie pracuje odpowiednio wykształcona i doświadczona kadra, a terapie – jak pisaliśmy wyżej – warto zacząć od badania mózgu QEEG.
Mikropolaryzacja mózgu to nowoczesna metoda leczenia wspierająca procesy rehabilitacyjne i leczenie uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jest prosta w zastosowaniu i skuteczna. Dzięki jej nieinwazyjnemu charakterowi i szerokiemu spektrum zastosowań, staje się coraz bardziej popularna w terapii zaburzeń neurologicznych i psychicznych.
Pacjenci często zgłaszają poprawę w zakresie koncentracji, samopoczucia emocjonalnego oraz funkcji ruchowych już po kilku sesjach mikropolaryzacji. Wielu z nich zauważa znaczące zmiany, które poprawiają jakość ich życia i funkcjonowanie na co dzień.
Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań w rehabilitacji lub po prostu chcesz poprawić jakość swego życia, to warto rozważyć terapię mikropolaryzacji mózgu, jako uzupełnienie stosowanych przez Ciebie innych metod leczenia.
W przypadku, gdyby terapia mikropolaryzacji mózgu Was zainteresowała i mielibyście dodatkowe pytania, jak może ona wesprzeć Was lub Waszych bliskich w leczeniu, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy pod adresem www.centrum-neuro.pl.
Dla osób, które powołają się na nasz artykuł, CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy przygotowało specjalny pakiet promocyjny:
- darmowa konsultacja wstępna pacjenta on-line
- 10% zniżki na pierwszą serię zabiegów mikropolaryzacji mózgu
- 10% zniżki na badanie mózgu – mapa mózgu QEEG
[ZT]14825[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz