Zamknij

Gmina Kolbudy z dofinansowaniem na wsparcie seniorów

12:15, 16.07.2025
Skomentuj Freepik/zdjęcie poglądowe Freepik/zdjęcie poglądowe

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach realizuje Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025. Gmina Kolbudy otrzymała dofinansowanie w wysokości 23 072,00 zł ze środków budżetu państwa z przeznaczeniem na organizację usług opiekuńczych świadczonych seniorom w wieku 60 lat i więcej w formie usług sąsiedzkich.

Czym są usługi sąsiedzkie?

Usługi sąsiedzkie to rodzaj usług opiekuńczych realizowanych w miejscu zamieszkania osoby wymagającej wsparcia. Swoim zakresem obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Oznacza to, że czynnościami realizowanymi na rzecz seniorów mogą być np: zrobienie zakupów, w tym wykupienie leków z apteki, utrzymywanie czystości w domu (np. sprzątanie, prasowanie, mycie okien), palenie w piecu, prace porządkowe i gospodarcze, załatwianie drobnych spraw urzędowych (np. dostarczenie wniosku, brakujących dokumentów w sprawie), podstawowe czynności higieniczno-pielęgnacyjne.

Usługi sąsiedzkie są elastyczną formą wsparcia, mogą być realizowane w dowolnym czasie oraz we wszystkie dni tygodnia, także w święta i weekendy.

Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, posiadające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Osoba korzystająca z programu wskazuje osobę, zamieszkującą w bliskiej odległości, która będzie świadczyła pomoc.

Osoba świadcząca pomoc musi spełniać następujące warunki:

- wiek pełnoletni;

- nie jest spokrewniona z seniorem;

- nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

- złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;

- zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

- ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;

- została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach.

W przypadku braku przebytego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej osoba świadcząca usługi sąsiedzkie przejdzie kurs opłacony przez GOPS Kolbudy.

Sąsiad z tytułu świadczenia pomocy otrzyma wynagrodzenie na podstawie zawartej umowy zlecenia.

Osoba, której przyznano wsparcie w postaci usług sąsiedzkich zostaje zwolniona z opłat z tego tytułu.

Wszystkie koszty związane z wynagrodzeniem oraz szkoleń osób świadczących pomoc w ramach usług pokrywane są ze środków budżetu państwa oraz środków własnych gminy.

Szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich określa Uchwała Nr LXXI/565/24 Rady Gminy Kolbudy z dnia 27.02.2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania, a także szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług, (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2024 r., poz. 1453), zmieniona Uchwałą Nr XIII/118/25 Rady Gminy Kolbudy z dnia 25 marca 2025r. (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2025r., poz. 1456).

Gdzie zgłosić się, aby otrzymać lub świadczyć pomoc?

Zgłoszenia przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach od poniedziałku do piątku w godzinach:

- poniedziałek: 7:30 - 17:00

- wtorek: 7:30 - 15:00

- środa: 7:30 - 15:30

- czwartek: 7:30 - 15:00

- piątek: 7:30 - 15:00

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Zgłoszenia można dokonać osobiście, za pomocą platformy E-puap, e-doręczeń lub telefonicznie pod nr telefonu: 58 682 72 89.

Po przyjęciu zgłoszenia pracownik socjalny przeprowadza w miejscu zamieszkania seniora wywiad środowiskowy w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej i wydawana jest decyzja administracyjna przyznająca pomoc w formie usług sąsiedzkich.

[ZT]20237[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(UG Kolbudy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%