Senatorowie przyjęli pakiet zmian w prawie – dotyczy on komorników, funkcjonariuszy więziennictwa oraz przepisów restrukturyzacyjnych. Co się zmieni?
Senat przegłosował nowelizacje kilku kluczowych ustaw przygotowanych przez resort sprawiedliwości. Wśród uchwalonych zmian znalazły się m.in. nowe przepisy dotyczące zawodu komornika, przekształcenie uczelni kształcącej funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz dostosowanie prawa restrukturyzacyjnego do wymogów Unii Europejskiej.
Jedna z uchwalonych ustaw dotyczy zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie komorników sądowych. Nowe rozwiązania zakładają podniesienie granicy wieku, do którego można wykonywać ten zawód – z 65 do 70 lat. Ma to przywrócić równe traktowanie wśród przedstawicieli zawodów prawniczych, ponieważ dotąd tylko komornicy musieli kończyć działalność zawodową wcześniej niż inni.
Zgodnie z nowelizacją, komornicy – podobnie jak sędziowie czy prokuratorzy – będą mogli pracować do siedemdziesiątki, o ile wcześniej sami nie zdecydują się na emeryturę. Likwidacji ulega również ograniczenie czasowe asesury komorniczej, co daje większą swobodę młodym prawnikom rozpoczynającym karierę w tym zawodzie.
Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart wskazała, że dotychczasowy stan prawny prowadził do sytuacji, w której starsi komornicy byli usuwani z zawodu, a sądy uchylały te decyzje. Roszczenia wobec Skarbu Państwa przekroczyły już 14 milionów złotych.
Zmiany objęły również szkolnictwo dla funkcjonariuszy więziennictwa. Od października przyszłego roku Akademia Wymiaru Sprawiedliwości zmieni nazwę na Akademię Służby Więziennej i zacznie działać w nowej formule. Jej nadzór zostanie podzielony pomiędzy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i Ministra Sprawiedliwości.
Nowa struktura ma ułatwić dostosowanie programów nauczania do realnych wyzwań w pracy w zakładach karnych. Uczelnia zachowa swój akademicki charakter, prowadząc nie tylko studia, ale również działalność naukową z zakresu m.in. resocjalizacji, kryminologii i penitencjarystyki. W ocenie przedstawicieli resortu, wprowadzone zmiany zwiększą prestiż służby i poprawią przygotowanie funkcjonariuszy do pełnienia obowiązków.
Senat przyjął również zmiany w przepisach dotyczących restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorstw. Nowelizacja wdraża unijną dyrektywę 2019/1023, która ma ujednolicić podejście do procedur naprawczych w całej Unii Europejskiej.
Wśród najważniejszych modyfikacji znalazły się m.in. nowe wymagania informacyjne wobec dłużników, obowiązek przedstawiania tzw. testu zaspokojenia na początku postępowania oraz zmiany dotyczące możliwości zatwierdzania układów wbrew sprzeciwowi części wierzycieli.
Ustawa została przyjęta z drobnymi poprawkami o charakterze techniczno-legislacyjnym. Zanim nowe przepisy wejdą w życie, trafią jeszcze do podpisu Prezydenta RP.
Teatr Wybrzeże wystąpił w Pruszczu Gdańskim z...
Nie polecam tego spektaklu. Ciężko było wytrzymać do końca słuchając tego bełkotu przeplatanego niecenzuralnymi słowami. Z kulturą nie miało to nic wspólnego.
Widz
17:41, 2025-07-21
Plac w centrum Pruszcza przejdzie metamorfozę
Zwycięstwo !!!!
Mieszkaniec
23:38, 2025-07-17
100 inwestycji do końca roku – ambitne plany...
A jakie objazdy miasto planuje na czas remontu wiaduktu przy ul. Chopina. Jeden wiadukt na ul. Przemysłowej to za mało, aby sprawnie można było skomunikować dwie części miasta, a inwestycja na Chopina ma trwać ponad rok. Czy jak zwykle rządzący miastem powiedzą że się nie da i czekać nas będzie totalny paraliż miasta trwający ponad rok.
Pruszczanin
21:24, 2025-07-15
100 inwestycji do końca roku – ambitne plany...
Fajnie ze plac w centrum zostanie przebudowany, bo straszy
Mieszkaniec
18:11, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz