Zamknij

Co wyróżnia blachy trapezowe?

12:32, 12.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 12.05.2023

W związku ze wzrostem ogólnych kosztów życia w ostatnich latach, a co za tym idzie ceną materiałów budowlanych, inwestorzy komercyjni i prywatni coraz częściej poszukują tańszych rozwiązań, równocześnie starając się o ich jakość i gwarancję. Popularna obecnie blacha trapezowa jest wykorzystywana w wielu różnych sektorach budownictwa właśnie z tego powodu – ma szerokie zastosowanie, jest trwała i jej cena jest konkurencyjna w porównaniu do cen alternatywnych produktów.  

Blacha trapezowa – podstawowe cechy 

Nazwa blachy trapezowej pochodzi od kształtu przetłoczeń widocznych w jej przekroju. Powłoka ochronna przykrywa rdzeń blachy, który najczęściej jest wykonany ze stali lub aluminium. Te cechy składają się na poniższe zalety blachy trapezowej: 

odporność na znaczne obciążenia i uszkodzenia mechaniczne 

  • niewrażliwość na ekstremalne temperatury i warunki pogodowe 
  • szybka instalacja 
  • niewielka waga, pozwalająca na minimalizowanie kosztów konstrukcji więźby dachowej i ułatwiająca prace budowlane 
  • konkurencyjna cena w porównaniu do innych materiałów budowlanych (takich jak blachodachówka i dachówka) 
  • rozmaitość zastosowań (zależnych od wysokości przetłoczeń). 

Tylko materiały blaszane pochodzące od renomowanych producentów mają zagwarantowany rdzeń blachy trapezowej o najwyższej jakości. Oprócz tego w ofertach tych producentów znajdziemy zazwyczaj szeroki wybór modeli i warstw ochronnych. Dobrym przykładem jest firma Blachy Pruszyński, która oferuje 12 wariantów blachy trapezowej, różniących się rodzajem, szerokością wsadu, szerokością całkowitą i użytkową, grubością materiału(w przedziale 0,5 do 1,25 mm), a także typem wykończenia(poliester, poliuretan, cynk, alucynk). Modele blachy, oferowane przez tę firmę, są wytwarzane zgodnie z normą PN-EN 14782 i opatrzone znakiem CE.  

Warianty blach trapezowych 

Blachy trapezowe można podzielić na te o profilu niskim, średnim i wysokim. Najmniejszy profil (do T6) jest używany najczęściej jako elewacja albo materiał do budowy ogrodzeń i bram garażowych. Za to budownictwo indywidualne jest zdominowane przez blachy o średnim profilu (T14-T60) – są tam stosowane jako dachy. Materiały do budowy dachów o dużej rozpiętości oraz konstrukcje nośne charakteryzują się wysokim profilem (T60 i wyżej). Dlatego zazwyczaj blachy trapezowe dzieli się w taki sposób: 

  • blachy trapezowe elewacyjne (blachy osłonowe) – służące jako zewnętrzne okładziny przegród ściennych lub dachowych i ochraniające termoizolację przed trudnymi warunkami atmosferycznych 
  • blachy trapezowe dachowe 
  • blachy konstrukcyjne – stosowane w konstrukcjach nośnych lub dachach o dużych rozpiętościach. 

Gdzie warto użyć blachy trapezowej? 

Trwałość i sztywność blachy trapezowej oraz jej konkurencyjna cena są szczególnie atrakcyjne dla prywatnych inwestorów. W indywidualnych projektach blacha trapezowa sprawdza się nie tylko w powierzchniach skośnych (pokrycie dachowe), ale również w konstrukcjach pionowych (dekoracyjne i ochronne okładziny na elewacji, wiaty, ogrodzenia i bramy garażowe) i poziomych (podsufitka). W przypadku blach trapezowych o wysokim profilu (osłonowe albo te w konstrukcjach nośnych) sprawdzą się one w projektach wymagających sztywności materiałów i niewielkiego kosztu w stosunku do powierzchni obiektu, takich jak hale handlowe, produkcyjne, sportowe i magazyny. 

Co wpływa na wytrzymałość blachy trapezowej? 

Pytania takie jak: „Ile wytrzyma blacha trapezowa? Czy rdzewieje? Czy lepsza jest blachodachówka czy blacha trapezowa?” należą do tych najczęściej zadawanych dekarzom i sprzedawcom w składach budowlanych.  

Gwarancję blachy ocynkowanej – jej solidność oraz niewrażliwość na wilgoć albo uszkodzenia mechaniczne – określa się na około 25 lat. Powłoka poliestrowa lub poliuretanowa nie dość, że zapewnia znacznie dłuższą żywotność blachy trapezowej to jeszcze przyczynia się do jej przyjemnego dla oka wyglądu. Dla przykładu użycie powłoki PURLAK lub PURMAT firmy Blachy Pruszyński gwarantuje 50 lat żywotności naszej blachy trapezowej. Dostępność powłok o wielu różnych kolorach i wykończeniach (matowych lub z połyskiem) to spełnienie również estetycznych potrzeb inwestorów. 

Atuty blachy trapezowej czynią z niej, w każdej dziedzinie budownictwa, świetne rozwiązanie, szczególnie efektowne w inwestycjach o rosnącej popularności, czyli konstrukcjach o modernistycznym lub minimalistycznym stylu. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%