Zamknij

Pomoc drogowa - kiedy warto ją wezwać?

18:43, 26.03.2024 Poradnik Aktualizacja: 18:51, 26.03.2024
Skomentuj

Awarie i różnego rodzaju usterki samochodu to zwykle wypadki losowe, na które nie ma się większego wpływu. Można dbać o swoje auto najlepiej, jak się potrafi, a pewne problemy i tak wystąpią. Zawsze jednak można liczyć na pomoc drogową, która pomoże w każdej sytuacji.

Czym jest pomoc drogowa?

W ramach pomocy drogowej świadczone są usługi oferowane przez profesjonalne firmy takie jak Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk. Pracownik firmy dociera na miejsce awarii lub wypadku, aby udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy. Może ona polegać na prostych naprawach, po których pojazd będzie kontynuował podróż lub na holowaniu i odprowadzeniu go do warsztatu.

Kiedy trzeba skorzystać z usług pomocy drogowej?

Zadzwonienie po pomoc drogową zalecane jest w przypadku niemal każdego poważniejszego problemu z pojazdem. Powinno się to zrobić w sytuacji, gdy samochód dozna awarii, czyli zgaśnie, zacznie wydawać niepokojące dźwięki lub pogorszy się jego prowadzenie. Jeśli tylko uznamy, że dalsza podróż autem nie jest bezpieczna, powinniśmy zatrzymać się i wezwać specjalistę w celu zdiagnozowania i usunięcia usterki.

Innym przypadkiem, gdy zalecana jest taka pomoc, jest wypadek drogowy. Nie ma w tym wypadku znaczenia czy na pojeździe widoczne są duże uszkodzenia, czy nie - pomoc drogowa będzie w stanie odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby nie stwarzać większego zagrożenia.

Pomoc drogowa powinna być wzywana także w przypadku nieco mniejszych problemów z samochodem. Dobrym przykładem jest tu po prostu brak paliwa lub złapanie gumy. Po kontakcie z firmą możemy mieć pewność, że dostarczy nam ona paliwo lub pomoże w wymianie koła.

 



Usługi pomocy drogowej

Podstawową usługą realizowaną przez pomoc drogową jest holowanie pojazdu. Jeśli samochód odmówi posłuszeństwa i nie będzie można nim kontynuować jazdy lub też zostanie zniszczony w wypadku, zostanie odholowany w miejsce naprawy.

Kierowcy wzywający pomoc drogową mogą również liczyć na ratownictwo techniczne, czyli realizowane na miejscu proste naprawy, dzięki którym pojazd będzie mógł dalej jechać. W tym wypadku mowa jest o prostych naprawach mechanicznych, lecz również uzupełnianiu paliwa, otwieraniu zatrzaśniętych drzwi oraz wymianie przebitych opon.

Jak się zachować w przypadku różnych awarii samochodu?

Specjaliści pracujący w pomocy drogowej robią, co mogą, aby pojawić się na miejscu w możliwie jak najkrótszym czasie. Często jednak do ich przyjazdu musi minąć kilkanaście minut. Dlatego też każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku pewnych awarii. Pomoże to zachować odpowiednie bezpieczeństwo, a być może nawet samodzielnie rozwiązać zaistniały problem.

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku?

Wypadki drogowe to skrajnie niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się nawet śmiercią kierowcy i pasażerów. Pamiętać jednak trzeba, że zagrożenie nie kończy się w chwili zatrzymania auta po wypadku. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio miejsca zdarzenia, możemy narazić siebie i innych kierowców.

Co zatem należy zrobić po wypadku? Podstawą jest oczywiście zatrzymanie auta w możliwie bezpiecznym miejscu. Najlepiej zrobić to na poboczu drogi. Kolejnym krokiem jest zgaszenie silnika, włączenie świateł awaryjnych i wyjście z pojazdu. Co bardzo ważne, powinno się mieć na sobie kamizelkę odblaskową, aby być dobrze widocznym. Na sam koniec należy ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy i w miarę możliwości zejść z drogi.

Co zrobić jak zatrzaśniemy kluczyki?

Pośpiech w podróży samochodem nie jest wskazany nie tylko na drodze, lecz również na parkingu. Często bowiem zdarza się, że w wyniku pośpiechu zatrzaskujemy w aucie kluczyki, co uniemożliwia nam wejście do niego. Co możemy wtedy zrobić?

Rzecz jasna ideałem byłoby mieć przy sobie drugi zapasowy kluczyk, co pozwoliłoby od razu wejść do pojazdu. Mało kto jednak jeździ z dwoma kluczykami, więc o wiele częściej stosowanym rozwiązaniem jest próba otworzenia drzwi przez uchyloną szybę, o ile ją oczywiście tak zostawiliśmy. Ostatnią deską ratunku może być specjalny zestaw awaryjny, który zawiera w sobie proste narzędzia umożliwiające otworzenie pojazdu. Pamiętać jednak trzeba, że wymaga to wiele wprawy i może nam się po prostu nie udać włamanie do własnego samochodu.

Co zrobić po awarii opony?

Jedną z najczęściej występujących awarii podczas podróżowania samochodem jest przebita opona. Prawdopodobnie każdy kierowca wie, jak się w takiej sytuacji zachować, lecz mimo wszystko warto pewne informacje powtórzyć. Po zatrzymaniu samochodu w bezpiecznym miejscu, włączeniu świateł i ustawieniu trójkąta ostrzegawczego, należy przejść do wymiany koła. W zależności od tego, jak wyposażony jest nasz pojazd, w bagażniku możemy mieć koło zapasowe lub dojazdówkę. Wymiana odbywa się identycznie w obu wariantach, lecz w przypadku dojazdówki pamiętać trzeba o tym, że nie można na niej przekraczać 80 km/h. Coraz częściej w autach zamiast koła zapasowego lub dojazdówki znajdują się proste zestawy naprawcze. Umożliwiają one załatanie koła, aby można było dostać się do najbliższego warsztatu. Dalsza podróż na takim zestawie nie jest jednak wskazana.

Co w sytuacji, gdy zabraknie nam paliwa?

Co prawda każdy pojazd wyposażony jest we wskaźnik poziomu paliwa, lecz w wyniku nieuwagi lub gapiostwa w czasie jazdy może skończyć się nam paliwo. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko odpowiednio zabezpieczyć pojazd na poboczu i udać się na piechotę do najbliższej stacji w celu zakupienia niewielkiej ilości paliwa.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Bez względu na powód przerwania podróży samochodem wezwanie pomocy drogowej zawsze jest dobrą decyzją. Nie ma znaczenia, czy skończyło wam się paliwo, przebiliście oponę czy mieliście wypadek lub awarię pojazdu, nasi specjaliści zawsze do was dojadą i pomogą w każdej sytuacji. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to naprawimy wasz samochód jeszcze na miejscu, abyście mogli od razu wyruszyć w dalszą podróż. Przy poważniejszych awariach odholujemy go do warsztatu, w którym usunięta zostanie każda awaria i naprawione będzie każde uszkodzenie.


Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk
ul. Lipowa 9
80-126 Gdańsk

Telefon: 728-159-565
https://pomocdrogowagdansk.pl/kontakt/

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%