Zamknij

Pruszcz Gdański: Budżet Obywatelski - dzisiaj ostatni dzień głosowania. Oto wszystkie projekty, na które możesz oddać głos

08:15, 19.09.2022 NP Aktualizacja: 11:34, 19.09.2022
Skomentuj UM Pruszcz Gdański UM Pruszcz Gdański

Dzisiaj jest ostatni dzień, aby oddać swój głos na projekty, które zakwalifikowały się do finałowego etapu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023.

Możesz zmienić swoje otoczenie oddając głos na jeden z poniższych projektów:

Projekt nr 1: Usuwanie jemioły z drzew w Pruszczu Gdańskim
Projekt zakłada usunięcie jemioły z drzew w mieście Pruszcz Gdański, a przez to pozytywne wpłynięcie na estetykę miasta. Jemioła coraz bardziej rozprzestrzenia się w naszym mieście i powoduje obumieranie zaatakowanych drzew. Bardzo często atakowane są piękne, olbrzymie drzewa. Podczas pielęgnacji można też usunąć suche gałęzie, które stanowią zagrożenie przy często występujących w regionie wiatrach. Sugerowane lokalizacje realizacji projektu to: park w centrum miasta przy ul. Mickiewicza, 
drzewa wzdłuż rzeki Radunia przy ul. Dworcowej, park w miejscu starego cmentarza i drzewa wzdłuż ul. Wita Stwosza.

Projekt nr 5: Doposażenie placu zabaw przy ulicy Gałczyńskiego/Korzeniowskiego.
Projekt polega na doposażeniu dużego placu zabaw przy ul. Gałczyńskiego w 9 elementów zabawowych tj. przeplotnia wężyk, grzybki na sznurkach, trampolina ziemna 3 sztuki, bujak helikopter, ścianka wspinaczkowa, kuchnie (element do zabawy piaskiem i wodą) oraz 2 kosze do koszykówki. Elementy zabawowe zostaną umieszczone na już istniejącym placu zabaw w celu jego uatrakcyjnienia. Plac zabaw usytuowany jest na dużym osiedlu zamieszkałym przez bardzo dużą ilość osób w różnym wieku, zatem korzystają z niego zarówno dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym jak również dzieci w wieku starszym. W dni powszednie oraz weekendowe jest miejscem spotkań licznej grupy rodzin. Dobór urządzeń na plac zabaw podyktowany był ich dostosowaniem do różnych grup wiekowych dzieci.

Projekt nr 7: Zdroje wody pitnej przy miejskich punktach aktywności fizycznej.
Projekt zakłada montaż poidełek miejskich, tzw. zdrojów z wodą pitną na terenie miasta Pruszcz Gdański przy punktach aktywności fizycznej. W ramach tego projektu zostaną postawione 4 zdroje: w parku przy Faktorii – blisko boiska, placu zabaw i skateparku, w pobliżu boiska i placu zabaw przy ul. Tysiąclecia, w pobliżu boiska oraz skateparku przy Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, w Parku Krainy Polodowcowej. Każdy z wymienionych punktów odznacza się dużą ilością odwiedzających osób, które lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Z poidełek chętnie skorzystają osoby, które uprawiają w tych miejscach sport, a także osoby, które spędzają czas na placu zabaw ze swoimi dziećmi oraz osoby, które wybrały się w te okolice na spacer rodzinny lub z psem. Zdroje, które są przedmiotem tego projektu, umożliwiają nalanie wody do własnej butelki czy kubka, napicia się wprost ze zdroju, wyposażone są także w miskę do wody dla psów.

Projekt nr 8: Bezpieczne i zadaszone wiaty rowerowe w kluczowych punktach miasta Pruszcz Gdański.
Zadanie dotyczy stworzenia w czterech punktach naszego miasta bezpiecznych miejsc postojowych dla rowerów. Wiaty rowerowe zrealizowane w ramach tego zadania powinny posiadać zadaszenie i boksy dla rowerów, które można zamknąć z wykorzystaniem własnej kłódki lub zamka rowerowego. Dodatkowo przy wiatach w ramach zadania zostanie umieszczona kamera miejskiego monitoringu. Planowana lokalizacja wiat rowerowych to: park przy Faktorii -  blisko boiska, placu zabaw i skateparku, plaża miejska w pobliżu placu zabaw, plac przy Urzędzie Miasta, plac przy ul. Krótkiej. Wskazane miejsca są kluczowe, ponieważ często w obrębie tych punktów pojawiają się osoby korzystające z tej formy transportu. Celem projektu jest zadbanie o bezpieczeństwo pruszczańskich jednośladów, a przez to zachęcenie mieszkańców do proekologicznych zachowań i zdrowego trybu życia (zamiany samochodu na rower).

Projekt nr 11:  Kampania społeczna o uprzejmym ruchu drogowym
Działania podejmowane w ramach kampanii rozłożone zostaną na dwa etapy:
Etap I – organizacja, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie konkursu pn. Konkurs o uprzejmym ruchu drogowym. W konkursie udział będą mogli wziąć wyłącznie uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych z terenu miasta Pruszcz Gdański i będzie polegał na przygotowaniu prac plastycznych i pisemnych w dwóch kategoriach: infografika i opowiadanie. Zostaną wręczone 3 nagrody w każdej z kategorii: 1 miejsce, 2 miejsce, 3 miejsce oraz łącznie 12 wyróżnień dla wszystkich kategorii wiekowych. 
Etap II – Zaprojektowana zostanie jedna infografika zawierająca sugestie i informacje płynące z prac konkursowych. Infografika zostanie wydana w formie ulotki. Ulotka trafi do lokalnych szkół wraz z propozycją lekcji, jaką mogą przeprowadzić wychowawcy w ramach lekcji wychowawczej i podnoszenia świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ulotki zostaną przekazane także lokalnej Straży Miejskiej oraz jednostce Policji, aby mogli ją wykorzystać podczas działań prewencyjnych. Jednocześnie zwycięskie prace uczniów, zostaną wydane wraz z broszurą rodzinną dotyczącą bezpieczeństwa na drogach. Całość działań połączy spot informacyjno-promocyjny pokazujący ogrom wykonanej pracy na rzecz podnoszenia świadomości związanej z bezpiecznym ruchem drogowym w Pruszczu Gdańskim. Spot będzie także udostępniony i wykorzystywany poprzez wcześniej wymienione podmioty prowadzące działania edukacyjne i prewencyjne.

Projekt nr 12: Doposażenie terenów Parku Kulturowego Faktoria o stoły piknikowe z ławkami oraz leżaki
W ramach zadania park zostanie doposażony w: 8 leżaków (takich samych jak na Miejskiej Plaży), 5 stołów piknikowych z ławkami. Park Kulturowy Faktoria jest miejscem bardzo często odwiedzanym przez rodziców z dziećmi ze względu na okazały, odnowiony plac zabaw. Dobrym pomysłem byłoby umiejscowienie stołów wraz z ławkami i leżakami na trawie przy drzewach pomiędzy placem zabaw a boiskiem. Dzięki temu najdziemy na mapie Pruszcza kolejne miejsce przeznaczone na organizację rodzinnych pikników.

Projekt nr 13: Muzyczny plac zabaw na terenie Faktorii
Zadanie polega na utworzeniu muzycznej strefy na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria. W ramach projektu zainstalowane zostaną instrumenty muzyczne, przeznaczone do zabawy na zewnątrz takie jak np. dzwony rurowe, ksylofon, bębny, z których będzie można korzystać przez cały rok. Można na nich w łatwy sposób tworzyć muzykę, która jest przyjemna dla ucha. Instrumenty są duże, więc mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Parku Kulturowego Faktoria, umożliwienie mieszkańcom obcowania z muzyką oraz realizacja zajęć edukacyjnych dla dzieci z pruszczańskich przedszkoli i szkół.

Projekt nr 14: Światło dla aktywnych – bezpieczna droga dla rowerzystów i rolkarzy
Projekt zakłada zakup i montaż nowoczesnych lamp ulicznych LED. Odcinek ulicy Obrońców Westerplatte między ul. NSZZ Solidarność a ul. Podmiejską (Radunica) nie posiada żadnego oświetlenia miejskiego, a jest to obszar niezwykle często użytkowany przez pieszych, rolkarzy, rowerzystów i inne osoby uprawiające sporty. Wpływa to na obniżenie bezpieczeństwa i utrudnia mieszkańcom poruszanie się po zmroku w tej okolicy. Dzięki doświetleniu ulicy młodzi ludzie chętnie będą jeździć na rolkach również wieczorami. Instalacja lamp oświetlenia ulicznego znacznie podniesie komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Realizacja projektu udostępni społeczności lokalnej nowe, interesujące miejsce na spacery oraz uprawianie sportów i spędzanie czasu wieczorową porą. Oświetlenie LED poprawi estetykę tego obszaru. Realizacja zadania stworzy przyjazną dla mieszkańców przestrzeń publiczną.

Projekt nr 15: Profesjonalna Siłownia Zewnętrzna w Pruszczu Gdańskim
Projekt zakłada przygotowanie terenu razem ze wstawieniem profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Zabezpieczenie sprzętu, aby można było bezpiecznie ćwiczyć. Wyróżnione zostały 4 sprzęty: ławka do wyciskania w pozycji poziomej, drążek ze zmiennym obciążeniem, maszyna do ćwiczenia wewnętrznej części uda w pozycji stojącej ze zmiennym obciążeniem, prasa barkowa ze zmiennym obciążeniem. Celem zadania jest stworzenie miejsca spotkań dla mniej zamożnych oraz młodych osób (szkolnych, studentów), aby spokojnie się integrowali i częściej przebywali na świeżym powietrzu. Takie miejsce daje też rodzicom możliwość skorzystania z zewnętrznej, będąc jednocześnie z dziećmi w parki i nie zwracając uwagi na koszta.

Projekt nr 16: Linarium. Budowa miejsca otwartej strefy aktywności
Pomysł zakłada budowę „Linarium”, miejsca otwartej strefy aktywnego spędzania czasu z wykorzystaniem urządzeń sprawnościowych, w szczególności obiektów linowych, ścianek wspinaczkowych, drabinek, belek balansujących oraz urządzeń równoważnych. Wszystkie elementy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Korzystając z Linarium, atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca aktywności, dzieci nie tylko aktywnie spędzają czas, ale też poprawiają swoją sprawność fizyczną. Zestawy sprawnościowe pozwalają na testowanie sprawności i siły u dzieci. Są idealnym miejscem na zdrową rywalizację wśród rówieśników. Korzystanie z urządzeń rozwija górne partie mięśni, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców oraz ramion i nóg. Dzięki prowadzeniu ćwiczeń na urządzeniach wchodzących w skład „Linarium” następuje spożytkowanie nadmiaru energii poprzez wspinaczkę, wdrapywanie się na ścianki oraz pokonywanie torów przeszkód. Przeznaczone na ten cel miejsce znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim w sąsiedztwie dwóch boisk co stanowi dodatkową atrakcję, którą jest możliwości gry w piłkę. Na wspomnianym boisku popołudniami odbywają się bardzo często mecze towarzyskie — idąc na mecz, można zabrać ze sobą dzieci, aby bawiły się w "Linarium". „Linarium” byłoby dopełnieniem, urozmaiceniem oraz uatrakcyjnieniem istniejących już obiektów sportowych, z których od lat korzystają starsi i młodsi mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Projekt nr 18: Zamgławiacze (mgiełki wodne) na terenie Faktorii
Projekt dotyczy montażu zamgławiaczy (mgiełek wodnych) na terenie Faktorii w miejscu najbardziej odpowiednim pod względem przyłączy (podobne lub takie same, które znajdują się w parku w centrum miasta przy ul. Mickiewicza). Zamgławiacze produkują delikatną wodną mgiełkę, która orzeźwia i lekko nawilża.
Faktoria jest miejscem bardzo często odwiedzanym, zwłaszcza w okresie letnim. Niestety niektóre miejsca jak np. boiska, park trampolin czy skatepark charakteryzują się dużą ekspozycją na słońce, brakiem zacienienia. Montaż takich zamgławiaczy z pewnością przyniósłby ulgę osobom tam przebywającym.

Projekt nr 19: Ogród deszczowy w mieście Pruszcz Gdański
Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, które ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy.
Ogród taki można zbudować w pojemniku lub w gruncie, w obu przypadkach zasilany wodą deszczową zbieraną z dachu, placu lub drogi. Tworzony jest z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery. W centralnej części zasadzane są specjalnie rośliny "wodolubne", które dodatkowo oczyszczają deszczówkę, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych. Korzenie i kłącza roślin hydrofilowych wychwytują z wody zanieczyszczenia takie, jak metale ciężkie czy związki biogenne. Ogród deszczowy to projekt, który wpisuje się założenia Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu poprzez: zwiększenie odporności miasta na występowania deszczy nawalnych oraz powodzi nagłych/ miejskich, zwiększanie naturalnej retencji oraz działania informacyjno-edukacyjne w zakresie promocji działań na rzecz zwiększenia retencji (naturalnej i sztucznej).

Projekt nr 20: Tor do gry w bule
Projekt i wykonanie toru do gry w bule, preferowana lokalizacja to teren Faktorii. Boisko zajmie powierzchnię 15m x 4m, wokół boiska postawione zostanie kilka ławek. Gra w bule to niedroga, doskonała forma rozrywki i aktywność dla ludzi w każdym wieku. Wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale służy także integracji (międzypokoleniowej). To tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu, np. na utwardzonym piasku, o wystarczających wymiarach min. 15×4 m i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu, stalowymi kulami ("bulami"; franc. "boule" - kula) w kierunku małej drewnianej kulki nazywanej po francusku „cochonet”, co znaczy "prosiaczek" (w Polsce używa się nazwy „świnka”). Koniecznością jest dobrze przygotowane podłoże, warunkujące dobrze rozegrana rozgrywkę. To możliwość na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Integracja mieszkańców to ważny element życia lokalnej społeczności. Budowanie wzajemnych relacji i świadomości sąsiedzkich

Projekt nr 21: Elektroniczne słupy ogłoszeniowe
Zadanie zakłada zakup i montaż 2 elektronicznych słupów ogłoszeniowych. Mała architektura jest bardzo ważnym elementem pejzażu miasta. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Dzięki ładnym elementom małej architektury miejsca nabierają charakteru i elegancji. Projekt przewiduje zakup estetycznych, elektronicznych słupów ogłoszeniowych dla potrzeb miasta. Słupy powinny być wykonane z odpornych na działanie pogody materiałów oraz łatwe do utrzymania w czystości. Słupy mają być wykorzystywane tylko przez gminę i inne instytucje gminne, samorządowe (kultura, sport) oraz organizacje społeczne, a także podmioty z nimi współpracujące. Taka forma zapewnia trwałość dostępnej informacji, nie ma możliwości zaklejania plakatów kolejnymi plakatami (szczególnie reklamami tzw. chwilówek). Słupy ogłoszeniowe spełniają przede wszystkim funkcje informacyjne, ale mogą także dodawać charakteru i elegancji miejscom publicznym. Proponowane w projekcie słupy spełniają obie te funkcje. Słupy umiejscowione w ogólnie dostępnych miejscach będą informowały wszystkich o ważnych sprawach miasta i gminy (w tym konsultacjach społecznych) wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz organizowanych przez organizacje społeczne. Dodatkowo ważnym aspektem proponowanego projektu jest fakt, że ta forma słupów jest ekologiczna i można w nią w łatwy sposób zarządzać.

Projekt nr 23: Park kieszonkowy przy dawnej szkole mleczarskiej
Projekt zakłada renowację parku przy dawnej mleczarni. W 1900 roku przy obecnej ulicy Gdańskiej powstała mleczarnia, a dwa lata później szkoła mleczarska. Współcześnie tylko dawna szkoła mleczarska zachowała swój pierwotny wygląd. Park kieszonkowy nie tylko poprawi miejski mikroklimat, ale podkreśli piękno zabytkowego budynku.

Projekt nr 25: Ławeczka dla seniora... i nie tylko
Zadanie zakłada zamontowanie ławeczek, uwzględniając duży stopień wytrzymałości przy mocowaniu ich do podłoża oraz odporność tworzywa na warunki atmosferyczne. Ławeczka na trasie spaceru seniora, osoby niepełnosprawnej czy matki z dzieckiem to niejednokrotnie bardzo upragniony obiekt. Można odpocząć, nabrać sił do dalszej podróży, rozejrzeć się po okolicy, podziwiając nasze coraz piękniejsze miasto. Takich miejsc odpoczynku jest już dość sporo, w końcu mamy wyróżnienie Marszałka Województwa "Samorząd przyjazny seniorom".

Projekt nr 26: Iluminacja świąteczna Kanału Raduni
Zadanie przewiduje nowe iluminacyjne oświetlenie terenu wzdłuż Kanału Radunia w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Projekt nr 27: Wyposażenie miejskich placów zabaw w dodatkowe lub nowe urządzenia zabawowe
Zadanie przewiduje wymianę zużytych urządzeń zabawowych np. na placu zabaw przy ul. Beniowskiego oraz montaż minimum po jednym, dodatkowym urządzeniu zabawowym na pozostałych, wymienionych placach zabaw.

Projekt nr 28: Więcej drzew w Pruszczu Gdański
Zadanie przewiduje kontynuację alei kasztanowej, obecnie kończącej się na wysokości ul. Gdańskiego, z montażem ławek i koszy na śmieci. Zadanie przewiduje także usunięcie chorych, nieestetycznych samosiejek na parkingu przy ul. Kossaka (w sąsiedztwie Policji) oraz nasadzenie w tym miejscu nowych drzew. przewiduje się także posadzenie drzew w miejscu po usuniętym w 2022 r. klonie przy aptece PANACEUM. Zadanie przewiduje także nasadzenie drzew wzdłuż ul. Obrońców Poczty Polskiej.

Projekt nr 30: Doświadczalny Park w Pruszczu Gdańskim
Wyznaczenie miejsca na urządzenia edukacyjne z dziedziny fizyki (mechanika, hydrostatyka, akustyka, optyka). W ramach zadania należy zakupić i zamontować niezbędne urządzenia oraz wybudować alejki aby swobodnie przemieszczać się pomiędzy urządzeniami. Mechanika - koło chomika, kołyska Newtona, zegar słoneczny, półkule magdeburskie, platforma równowagowa. Hydrostatyka - nurek Kartezjusza, waga hydrauliczna, wir wodny, energia z fali. Akustyka - ogniskowanie dźwięku, echo komora, trójkąty, cymbały. Optyka - tarcza Newtona, kalejdoskop, peryskop, krzywe zwierciadła, pryzmat. Opcjonalnie można zakupić inne dostępne na rynku urządzenia (np. memo, tablicę sensoryczną). Proste w swojej budowie urządzenia poprzez zabawę pozwalają dzieciom zrozumieć zachodzące prawa fizyki.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat Budżetu Obywatelskiego w Pruszczu Gdańskim na stronie: https://pruszczgdanski.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj o przyszłości naszego miasta!

Zachęcamy do polubienia i śledzenia naszego portalu także na Facebooku: Portal NaszPruszcz.PL

[ZT]2305[/ZT]

(NP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%