Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów.
Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już około 700 rodzin na całym świecie. Wystawa nie jest jednak opowieścią o zachowanych w archiwum przedmiotach. Pamiątki te stają się jednak punktem wyjścia do odtworzenia historii ofiar nazistowskich prześladowań i przywracania pamięci o ich tragicznych losach.
- W Arolsen Archives do dziś przechowywany jest ostatni dobytek około 2,5 tys. prześladowanych. Wspólnie z wolontariuszami poszukujemy ich krewnych, bym móc zwrócić skradzione pamiątki. Wystawa opowiada o losach dziesięciu prześladowanych i poszukiwaniach ich rodzin – mówią organizatorzy - Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot!
Animowane filmy, multimedialne opowieści, bezpłatne materiały edukacyjne i wiele więcej można znaleźć na stronie stolenmemory.org.
- Zdjęcia przedmiotów prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się 2500 rzeczy czekających na zwrot. Wśród nich jest kilkaset przedmiotów należących do osób pochodzących z Polski i Ukrainy. Druga kategoria odnosi się do przedmiotów osobistych, które już zostały zwrócone. Dzięki niej poznajemy głębiej nie tylko historie osób prześladowanych, ale również to, w jaki sposób udało się po wielu latach od zakończenia II wojny światowej odnaleźć bliskich ofiar i zwrócić im zrabowane pamiątki - mówi Bartosz Gondek, Kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.
Arolsen Archives są międzynarodowym centrum badań prześladowań nazistowskich i posiadają najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Oferują szeroką wiedzę na temat prześladowań nazistowskich, pracy przymusowej, Holokaustu oraz konsekwencji dyskryminacji i nienawiści rasowej.
Otwarcie 5 listopada o godzinie 13:00.
Wystawę będzie można podziwiać do 25 listopada w godzinach 12:00-16:30.
Wstęp wolny.
[ZT]15066[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz