Z okazji Święta Wojska Polskiego skoczkowie spadochronowi ze stowarzyszenia Uskrzydleni, wykonają skok spadochronowy z flagą Polski.
W planie skoku zakładany jest skok, a następnie przelot nad lotniskiem z rozpostartą flagą o powierzchni ok. 60m2, który odbędzie się w asyście dwóch skoczków-kamerzystów, którzy z perspektywy pierwszej osoby zarejestrują to wydarzenie.
Samo przygotowanie się do takiego skoku jest wieloetapowym procesem, który obejmuje złożone aspekty techniczne, m.in. odpowiednie obciążenie flagi, jej właściwe złożenie i spakowanie, system mocowania i awaryjnego wypięcia oraz plan samego wyjścia z samolotu, otwarcia spadochronu, rozłożenia flagi i odpowiedniego poruszania się z nią w powietrzu.
Po części naziemnej przychodzi kolej na praktyczne testy w powietrzu. Umożliwiają sprawdzenie zachowania całego systemu w realnych warunkach i wyłapanie ew. problematycznych sytuacji lub potencjalnych ryzyk, które mogły nie zostać przewidziane wcześniej. Takie skoki testowe dają też pilotowi spadochronu lepsze rozeznanie w zachowaniu flagi i samego spadochronu z dodatkowym obciążeniem.
Flaga sama w sobie nie jest co prawda ciężka, jednak obciążnik do jej stabilizacji to dodatkowe kilogramy, torba, w której się znajduje oraz odpowiednie elementy mocujące to także nadprogramowa masa, która przekłada się na obciążenie czaszy spadochronu i tym samym jej zachowanie w locie.
- Wszystkie te elementy muszą być zaplanowane i przećwiczone z wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa — zarówno spadochroniarzy lecących z flagą, jak i widzów na ziemi - mówią organizatorzy wydarzenia - Podczas wszystkich skoków spadochronowych w miejscach ich realizacji, czyli głównie na strefach spadochronowych, jak Skydive Gdańsk, obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się poza wyznaczonymi obszarami. Jedynie skoczkowie oraz inny personel lotniczy mogą poruszać się po płycie lotniska, pod warunkiem zachowania zgodnie z obowiązującymi procedurami lotniskowymi!
Czego można oczekiwać po zapowiadanym skoku?
- Na pewno będzie to niesamowity widok, którym będą mogli się cieszyć wszyscy obecni na lotnisku w Pruszczu Gdańskim oraz w jego pobliżu. Flaga zostanie rozpostarta na wysokości ok. 1200-1500m nad ziemią, dzięki czemu będzie dobrze widoczna nawet z większej odległości.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja ZEFIR, SKYDIVE Gdańsk, Aeroklub Gdański i Fundacji Aureum.
[ZT]13477[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
100 inwestycji do końca roku – ambitne plany...
A jakie objazdy miasto planuje na czas remontu wiaduktu przy ul. Chopina. Jeden wiadukt na ul. Przemysłowej to za mało, aby sprawnie można było skomunikować dwie części miasta, a inwestycja na Chopina ma trwać ponad rok. Czy jak zwykle rządzący miastem powiedzą że się nie da i czekać nas będzie totalny paraliż miasta trwający ponad rok.
Pruszczanin
21:24, 2025-07-15
100 inwestycji do końca roku – ambitne plany...
Fajnie ze plac w centrum zostanie przebudowany, bo straszy
Mieszkaniec
18:11, 2025-07-15
Pikieta narodowców w Pruszczu Gdańskim
Nie wiem co bierzesz, ale przestań to robić... Jak sam zauważyłeś "media powinny być bezstronne". A zatem zaciśnij zęby i rób to co do dziennikarza należy. Relacjonuj wydarzenia. Nie wydawaj swojej opinii, bo ta nikogo nie interesuje! Ten "artykuł" to zwykły ściek niczym komentarz z mediów społecznościowych losowego eksperta od spraw wszelakich. Żal...
Typie pseudodziennik
18:26, 2025-07-13
Pikieta narodowców w Pruszczu Gdańskim
Fakt, ze zdarza się, że obcokrajowiec coś na wywija ale nie częściej niż rodowity pruszczanin, to są jednostkowe przypadki. Proszę nie siać strachu i propagandy!
Mieszkaniec
14:49, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz