Zamknij

Jak zapłacić zaległy podatek od nieruchomości - instrukcja krok po kroku

08:34, 28.06.2025 Aktualizacja: 08:36, 28.06.2025
Skomentuj

Świadome lub nieświadome, unikanie obowiązku związanego z zapłatą podatku od nieruchomości wiąże się z konsekwencjami. Dlatego to takie ważne, by jak najszybciej uregulować zobowiązania. Czasem wymaga to uzupełnienia pominiętej dokumentacji.

Zaległy podatek od nieruchomości a braki formalne

Najczęstszą przyczyną zaległości w zapłacie podatku od nieruchomości jest niedopełnienie obowiązków informacyjnych. Zakup działki, domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie, formalności u notariusza, a w wielu przypadkach także kredytowe. W natłoku tych spraw łatwo zapomnieć o konieczności zgłoszenia nabycia nieruchomości do urzędu gminy. Podatnik ma na to 14 dni, licząc od dnia zakupu lub innych okoliczności powodujących obowiązek podatkowy.

Jeśli w Twoim przypadku przyczyną nierozliczenia jest właśnie brak złożonych dokumentów, zrób to jak najszybciej.

  • Jeśli jesteś osobą fizyczną złóż IN-1 Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych
  • Jeśli jesteś osobą prawną złóż DN-1 Deklarację na podatek od nieruchomości

Osoby fizyczne oczekują na decyzję z urzędu w sprawie wysokości podatku. Natomiast osoby prawne samodzielnie wyliczają należność i wpłacają ją bez wezwania organu podatkowego. Jak zapłacić zaległy podatek od nieruchomości? Należy zrobić to jak najszybciej na rachunek bankowy urzędu lub gotówką, jeśli jest taka możliwość.

Kiedy nie trzeba płacić zaległego podatku?

Do podatku od nieruchomości zastosowanie ma ogólna zasada, zgodnie z którą zobowiązanie podatkowe przedawnia się po 5 latach od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Nie dotyczy to jednak nieruchomości obciążonej hipoteką lub zastawem skarbowym.

Jeśli przeterminowana należność jest wysoka, a podatnik z różnych przyczyn nie może jej uregulować jednorazowo, warto wystąpić do prezydenta miasta, wójta czy burmistrza o rozłożenie jej na raty. Należy wtedy wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy, np. trudną sytuację finansową.

Dopełnij formalności jak najszybciej

W sprawnym i rzetelnym przygotowaniu dokumentów do rozliczenia podatku od nieruchomości pomogą Przyjazne Deklaracje. To intuicyjny kreator – wygodna alternatywa dla tradycyjnego uzupełniania pól urzędowych druków. System zrozumiałych pytań i odpowiedzi krok po kroku prowadzi podatnika przez formalności. W efekcie uzyskuje gotowe dokumenty, które wystarczy wysłać przez ePUAP lub wydrukować i dostarczyć do organu podatkowego w formie papierowej.

Zaległość w podatku od nieruchomości wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Już od pierwszego dnia po terminie zostają naliczone odsetki, które wzrastają z każdym dniem. Ustawiczne uchylanie się od obowiązku podatkowego może skłonić urząd do podjęcia dalszych czynności egzekucyjnych.

Ważne! Jeśli masz zaległość podatkową, odsetki musisz wyliczyć samodzielnie. W razie wystąpienia problemów z ustaleniem wysokości przeterminowanego zobowiązania, istnieje możliwość złożenia w urzędzie miasta lub gminy wniosku o udzielenie informacji w tym zakresie. Dokument powinien zawierać podstawowe dane pozwalające na zidentyfikowanie

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%