Zamknij

Czy transport kontenerowy jest eko? Obalamy mity i sprawdzamy fakty

15:15, 15.05.2025 Aktualizacja: 15:16, 15.05.2025
Skomentuj

Transport kontenerowy wspiera globalną wymianę towarów, umożliwiając sprawną obsługę różnych branż. Popularność tego rozwiązania wynika z ujednoliconego rozmiaru kontenerów i dość niskich kosztów, jednak nie brakuje pytań o wpływ transportu na środowisko.

Statystyki transportu kontenerowego

Według dostępnych danych branżowych, statki morskie odpowiadają za przewóz dużej części ładunków w skali międzynarodowej, z czego kontenery stanowią znaczą część przewożonego towaru. Ich największa zaleta polega na tzw. efekcie skali: jeden statek może zabrać tysiące kontenerów. Ogranicza to całkowitą liczbę rejsów w przeliczeniu na tonę ładunku. W porównaniu z transportem lotniczym czy przejazdami ciężarówek na duże odległości, przekłada się to na mniejszy poziom emisji dwutlenku węgla na kilometr.

Najczęstsze mity transportu kontenerowego

Wśród panujących mitów pojawia się ten, że każdy kontenerowiec wypuszcza gęste chmury spalin i zatruwa morza szkodliwymi substancjami. Rzeczywiście, starsze jednostki nie zawsze spełniały surowe normy środowiskowe. Obecnie jednak działa szereg przepisów międzynarodowych, które wymuszają na armatorach wykorzystywanie paliw o ograniczonej zawartości siarki i modernizację silników.

Kolejny mit mówi, że praca w portach generuje mnóstwo odpadów. Takie obawy nie uwzględniają faktu, iż przeładowywane kontenery da się wielokrotnie wykorzystywać, a same terminale coraz częściej stosują zaawansowane metody sortowania i recyklingu.

Transport kontenerowy a emisja gazów cieplarnianych

Transport kontenerowy wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Jeśli jednak spojrzeć na zużycie paliwa w relacji do masy przewożonych ładunków, wypada on korzystniej niż alternatywne formy transportu.

Zapraszamy - więcej informacji uzyskasz: transport kontenerowy Szczecin.

W dodatku producenci statków i silników stale opracowują nowsze systemy napędowe, takie jak LNG czy konstrukcje hybrydowe. Popularne staje się też montowanie rozwiązań zmniejszających opór kadłuba i wykorzystywanie oprogramowania, które ułatwia planowanie rejsów w optymalnych warunkach pogodowych.

Rozwój technologiczny wpływa na coraz lepsze wyniki w dziedzinie ekologii. Nowoczesne terminale wyposażone są w elektryczne suwnice i pojazdy obsługowe, a integracja kolei z portem pozwala ograniczyć korzystanie z ciężarówek.

Podsumowując, trudno uznać tę gałąź transportu za całkowicie ekologiczną, ponieważ statki wciąż emitują pewne ilości zanieczyszczeń. Jednak w szerszej perspektywie efekty skali oraz nowoczesne rozwiązania sprawiają, że transport kontenerowy wypada korzystnie na tle innych form przewozu. Nieprawdziwe okazują się twierdzenia, że każda jednostka wpływa na morza równie negatywnie, co kilkadziesiąt lat temu. Ciągłe usprawnienia w zakresie napędów, przeładunków i logistyki dowodzą, że branża dostrzega konieczność dbania o środowisko. Można zatem przypuszczać, że z biegiem czasu transport kontenerowy coraz bardziej będzie łączył wydajność z troską o ekologię.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%