Ministerstwo Cyfryzacji podało, że chodzi o wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne. Wsparcie obejmie ponad 17 tys. placówek. Łączna wartość sprzętu wyniesie 1,41 mld zł netto.
"Przetarg na zakup sprzętu dla uczniów to ważne cyfrowe wzmocnienie polskiej edukacji. Mówimy o ponad 735 tys. urządzeń, które trafią tam, gdzie są naprawdę potrzebne – do szkół w całym kraju, niezależnie od ich wielkości i lokalizacji. Dzięki temu uczniowie zyskają realny dostęp do sprzętu, który pozwoli im nie tylko uczestniczyć w lekcjach, ale też rozwijać umiejętności potrzebne w dzisiejszym świecie – od pracy z informacją po bezpieczne korzystanie z internetu. To konkretne narzędzie do wyrównywania szans edukacyjnych" – powiedział cytowany w komunikacie resortu wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Postępowanie przetargowe prowadzi Centrum Obsługi Administracji Rządowej, które działa na zlecenie ministra cyfryzacji. Zamówienie obejmuje: 404 250 laptopów, 110 250 laptopów przeglądarkowych i 220 500 tabletów.
Zostało podzielone na trzy główne części, odpowiednio dla laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów. Dodatkowo postępowania wykonawcze zostaną podzielone na co najmniej 73 podregiony (według klasyfikacji GUS NUTS 3).
Szkoły do objęcia wsparciem oraz liczba poszczególnych rodzajów sprzętu, które do nich trafią, zostały określone przez ministra edukacji m.in. na podstawie danych zbieranych przez MEN za pośrednictwem ankiet. Sprzęt kupiony w ramach postępowania będzie spełniał standardy określone przez ministra edukacji w nowelizacji rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania z lutego 2025 r.
Sprzęt ma zostać przekazany do szkół niezwłocznie po podpisaniu umów wykonawczych z wykonawcami przetargu, tj. w roku szkolnym 2025/2026.
Organy prowadzące szkołę będą podpisywały umowę z ministrem cyfryzacji, przekazującą im nieodpłatnie sprzęt na własność.
Jak zaznaczył resort cyfryzacji, kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.
"Sprzęt zostanie przekazany na własność organów prowadzących szkoły i będzie używany przez uczniów w szkołach. W wyjątkowych sytuacjach szkoła będzie mogła użyczyć uczniowi sprzęt zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami określonymi przez szkołę" – poinformował resort.
dsr/ mam/
Cedry Wielkie: W Błotniku będą żeglować o Puchar...
Super!
Żeglarz
10:01, 2025-05-14
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Ewidentnie księża z naszej gminy, poza Żelisławkami mają zacięcie polityczne. Pszczółki to samo. Zdarzenie z Różyn nigdy nie powinno mieć miejsca. ! Wstyd i hańba! Powinni go już dawno usunąć za podejście do parafian i tajemnicy spowiedzi tym bardziej.
Nintendo
12:32, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
W kościele w Pszczółkach była taka sama sytuacja, nagonka na Unię Europejską , i ich popleczników. Przykre to bo pomimo szczerych chęci odechciewa się chodzić do tego kościoła
Obywatel
12:28, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Każdy chyba wie na kogo chce głosować. Insynuacje księdza są zupełnie nie potrzebne, Kościół to nie miejsce na takie wywody.
Obywatel ZW
12:17, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz