Wtorkowy egzamin z j. polskiego zgodnie z nowelizacją przepisów potrwa 150 minut, co - jak uzasadnił resort edukacji - pozwoli zdającym m.in. na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.
We wtorek o godz. 9 rozpocznie się obowiązkowy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. W tym roku potrwa dłużej, bo 150 minut, a nie 120 min. Do sprawdzianu przystąpi także ponad 5 tys. uczniów z Ukrainy - nie jest on dla nich obowiązkowy, ale mogą go napisać, jeśli wyrazili taką wolę.
Czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony - w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu - o nie więcej niż 75 minut, a w przypadku uczniów - obywateli Ukrainy - o nie więcej niż 115 minut.
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych niemal 355 tys. uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół.
Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów - obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół. W tym roku są oni zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu z j. polskiego na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jeśli jednak zadeklarowali, że chcą go napisać, mogą to zrobić. Taką wolę wyraziło 5 tys. 422 uczniów.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte - w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i otwarte - w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. ?
Na egzaminie nie można korzystać ze słowników. Uczeń może przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem. Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić urządzeń telekomunikacyjnych. Wyjątkiem są urządzenia telekomunikacyjne wyposażone w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Po południu arkusze egzaminacyjne będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W środę uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a w czwartek - z języka obcego nowożytnego.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do majowego egzaminu, to będzie go pisał w terminie dodatkowym - 10-12 czerwca.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej - połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.(PAP)
pak/ mark/ amac/
Cedry Wielkie: W Błotniku będą żeglować o Puchar...
Super!
Żeglarz
10:01, 2025-05-14
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Ewidentnie księża z naszej gminy, poza Żelisławkami mają zacięcie polityczne. Pszczółki to samo. Zdarzenie z Różyn nigdy nie powinno mieć miejsca. ! Wstyd i hańba! Powinni go już dawno usunąć za podejście do parafian i tajemnicy spowiedzi tym bardziej.
Nintendo
12:32, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
W kościele w Pszczółkach była taka sama sytuacja, nagonka na Unię Europejską , i ich popleczników. Przykre to bo pomimo szczerych chęci odechciewa się chodzić do tego kościoła
Obywatel
12:28, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Każdy chyba wie na kogo chce głosować. Insynuacje księdza są zupełnie nie potrzebne, Kościół to nie miejsce na takie wywody.
Obywatel ZW
12:17, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz