Zamknij

Pruszcz Gdański: Pruszczanin znalazł sporą sumę pieniędzy

12:03, 31.10.2024 KPP w Pruszczu Gdańskim Aktualizacja: 12:04, 31.10.2024
Skomentuj KPP w Pruszczu Gdańskim KPP w Pruszczu Gdańskim
reo

Wśród społeczeństwa nadal funkcjonuje powiedzenie: „Znalezione – nie kradzione". Stwierdzenie to jest nieprawdziwe. Zabierasz i nie oddajesz znalezionego np. na ławce telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą czynu karalnego.

W ostatnich dniach do Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim zgłosił się 54-letni mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego i poinformował, że znalazł leżące luzem na jednej z ulic miasta pieniądze – 3700,- zł. Policjanci zabezpieczyli gotówkę i oczywiście sporządzili odpowiednią dokumentację.

Już tego samego dnia do komendy zgłosił się 37-letni mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, który poinformował, że zgubił pieniądze i pytał, czy ktoś aby nie przyniósł gotówki na Policję. 37-latek dokładnie opisał jaką kwotę, w jakich nominałach i gdzie zgubił. Już po chwili, po dopełnieniu formalności mężczyzna mógł cieszyć się odzyskaniem swoich pieniędzy.

Pewnie każdy z nas słyszał powiedzenie „znalezione-nie kradzione". Policjanci przypominają, że to stwierdzenie jest nieprawdziwe. Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Zabierasz i nie oddajesz znalezionego np. na ławce czy ulicy telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą czynu karalnego.

Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy rzecz leży w śmietniku. W innych przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie albo na policji. W przeciwnym przypadku „znalazca" dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kwestie te uregulowane są niżej wymienionymi przepisami:

  • Kodeks cywilny: art. 183.§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy, § 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

  • Kodeks karny: art. 284, § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • Kodeks wykroczeń: § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

[ZT]15284[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(KPP w Pruszczu Gdańskim)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu naszpruszcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%