Dzięki wytężonej pracy operacyjnej oraz prowadzonemu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku śledztwu, 27 listopada mundurowi jednocześnie weszli do wcześniej wytypowanych czterech magazynów na terenie powiatów wejherowskiego oraz gdańskiego.
Podczas ich przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli około 8000 sztuk perfum i kosmetyków luksusowych marek, które miały trafić do sprzedaży internetowej.
Podczas czynności w jednym z pomieszczeń policjanci odkryli infrastrukturę do „kopania” kryptowalut w postaci 25 komputerów o wartości około 100 tysięcy złotych.
Mundurowi zabezpieczyli także dokumenty firmowe, nośniki pamięci, komputery obsługujące strony ze sklepami internetowymi, drukarkę do etykiet nadawczych oraz telefony komórkowe. Wszystkie urządzenia zostaną poddane szczegółowej analizie.
W jednym z mieszkań zabezpieczono ponadto gotówkę w kwocie 50 tysięcy złotych - pieniądze owinięte były w folię i ukryte w workach z butami.
Oferowane w sieci produkty sprawcy sprzedawali jako oryginalne, a ich zakupu można było dokonać poprzez specjalnie utworzony formularz. Zamówione przesyłki dostarczane były do odbiorców za pośrednictwem firm kurierskich i przy wykorzystaniu danych osobowych fikcyjnych nadawców.
W czynnościach brali udział także policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W przeszukaniach brał także udział przewodnik psa tropiącego z PUCS wyszkolonego w odnajdywaniu wartości pieniężnych.
Do tej sprawy policjanci zatrzymali 6 osób - w tym dwie na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, podczas przygotowania kolejnych przesyłek do nadania.
Zatrzymani to trzej mężczyźni oraz trzy kobiety, mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku od 30 do 59 lat.
Jedna z osób decyzją prokuratora po przesłuchaniu została zwolniona. Pięć kolejnych 28 listopada zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszało już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oznaczania i obrotu towarami z podrobionymi znakami towarowymi o znacznej wartości, z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodów tj. o czyny z art. 258 par. 1 kk i 305 ust. 1 i 3 Ustawy prawo własności przemysłowej, zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 8 oraz wysokimi grzywnami.
W przypadku, gdy przestępstwo jest popełnione w zorganizowanej grupie lub na dużą skalę, sąd może zaostrzyć karę, sięgając po surowsze środki.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która nadzoruje sprawę, zastosowała wobec zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów, poręczeń majątkowych, zakazu kontaktowania się oraz zakazu opuszczania kraju.
Funkcjonariusze na poczet przyszłych kar zabezpieczyli część pieniędzy uzyskanych z nielegalnego procederu, w tym te na kontach podejrzanych - łącznie około 150 tysięcy złotych.
Sprawa jest rozwojowa, a dalszym celem prowadzonego śledztwa będzie ustalenie skali przestępczego procederu grupy.
film asp. Łukasz Kirkuć, Zespół Prasowy KWP Gdańsk
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz