To już ostatni dzień kampanii prezydenckiej. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Co dokładnie oznacza i czego należy się wystrzegać?
W piątek 16 maja kończy się oficjalny czas kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.
W sobotę i niedzielę obowiązywać będzie cisza wyborcza – okres, w którym zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji. Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godz. 7.00–21.00.
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest publiczne promowanie kandydatów oraz ich komitetów. Dotyczy to zarówno organizowania zgromadzeń, rozdawania materiałów wyborczych, jak i wygłaszania przemówień czy prowadzenia kampanii w internecie.
W przestrzeni publicznej nie można prowadzić aktywnej agitacji ani zachęcać do głosowania na konkretnego kandydata.
Zgodnie z przepisami, nie wolno także eksponować symboli i haseł wyborczych w lokalach wyborczych ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Materiały promocyjne rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy mogą pozostać na swoich miejscach, ale ich usuwanie lub celowe zasłanianie również może zostać uznane za naruszenie przepisów.
Zakaz dotyczy także ruchomych form reklamy – pojazdów z plakatami nie wolno używać, ale mogą one pozostać zaparkowane.
W trakcie ciszy nie można publikować wyników sondaży – zarówno tych przedwyborczych, jak i przeprowadzanych w dniu głosowania.
Za złamanie tego zakazu grożą bardzo wysokie kary finansowe – od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że ocena, czy doszło do naruszenia przepisów, należy do organów ścigania i sądów. W przypadku podejrzenia złamania ciszy wyborczej, sprawę należy zgłosić bezpośrednio na Policję.
Wójt Chmielowiec zwraca uwagę na problem wandalizmu
To jest plaga. Więcej patroli policji wieczorami, bo gówniarze sobie zabawy urządzają.
MIeszkaniec
08:39, 2025-05-15
Cedry Wielkie: W Błotniku będą żeglować o Puchar...
Super!
Żeglarz
10:01, 2025-05-14
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Ewidentnie księża z naszej gminy, poza Żelisławkami mają zacięcie polityczne. Pszczółki to samo. Zdarzenie z Różyn nigdy nie powinno mieć miejsca. ! Wstyd i hańba! Powinni go już dawno usunąć za podejście do parafian i tajemnicy spowiedzi tym bardziej.
Nintendo
12:32, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
W kościele w Pszczółkach była taka sama sytuacja, nagonka na Unię Europejską , i ich popleczników. Przykre to bo pomimo szczerych chęci odechciewa się chodzić do tego kościoła
Obywatel
12:28, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz