Zamknij

Akcesoria na dach – jak usprawnić jego działanie

15:02, 09.08.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:02, 09.08.2024

Gdy myślimy „akcesoria” najprawdopodobniej w naszej głowie pojawiają się obrazki z kolorowych katalogów, które przedstawiają salony i pokoje wypełnione po brzegi drobiazgami i stroikami. Trudno oczekiwać skojarzeń z przydatnymi, ważnymi elementami, które pomagają utrzymać dach sprawnym i bezpiecznym przez lata – a właśnie takie jest zadanie akcesoriów dachowych. Dodatki te mogą nie wyglądać na potrzebne, ale wraz z postępem czasu i doświadczaniem ekstremalnych warunków pogodowych, docenimy każdą wydaną na nie złotówkę. Dla tych, którzy cenią sobie estetykę pokrycia dachowego, w ofercie takich dostawców jak np. Blachy Pruszyński znajdziemy również akcesoria polepszające wygląd dachu.

1. Kalenice i rynny koszowe.

Jeśli trzeba by wskazać elementy pokrycia dachowego, które są najbardziej narażone na niesprzyjające warunki pogodowe, byłyby to bez wątpienia kalenica – najbardziej wypukły element, oraz rynny koszowe – najbardziej wklęsły element. Zarówno jedne, jak i drugie dodają dachu uroku, jednak, pomimo widocznego usytuowania na pokryciu dachowym, to nie jest ich główne zadanie. Jeśli wykonano je z dobrego i trwałego materiału, kalenica będzie zapewniać wentylację połaci i ochroni ją przed zawilgoceniem, a rynny koszowe nie pozwolą na zalanie elewacji, czy to wodą opadową czy roztopową. Nie warto oszczędzać na tych dwóch elementach dachowych, dlatego, że to akcesoria kluczowe dla poprawnego funkcjonowania pokrycia. Rynek oferuje te produkty w znacznej liczbie kolorów i kształtów, ale nie powinno to nas rozproszyć – najważniejsza jest jakość wykonania i renoma producenta. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zakupione produkty będą nie tylko dopasowane stylistycznie i kolorystycznie, ale równocześnie będą miały wieloletnią gwarancję trwałości.

2. System rynnowy

System rynnowy, tak jak w przypadku poprzednich elementów, jest bardzo widoczny. Nie dość, że musimy dopasować go do ogólnego wyglądu pokrycia dachowego i elewacji, to musimy mieć również na uwadze, że każde uszkodzenie systemu będzie rzutowało na jego estetykę. Szkody mogą wydawać się czasem małe i tylko lekko irytujące, ale tak naprawdę mogą działać destrukcyjnie na całe ściany. Dlatego przy wyborze rynien powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Ważna jest też ich głębokość. Warto rozważyć zwiększenie jej, jeśli nasza inwestycja przeprowadzana jest na terenach ze zwiększonymi opadami lub nasz dach jest wyjątkowo duży. Najbardziej popularnym wyborem na materiał jest malowana stal, którą można dopasować do niemal każdego projektu. Na rynku znajdziemy zarówno rynny kwadratowe, np. system NIAGARA KWADRATOWA z oferty Blachy Pruszyński, jak i te bardziej tradycyjne – półokrągłe.

3. Komunikacja dachowa

Nazwa komunikacja dachowa może być zastanawiająca, ale tak naprawdę oznacza jedynie instalację pozwalającą bezpiecznie wchodzić i poruszać się na dachu. To jedno z tych akcesoriów, które docenimy wtedy, gdy nadejdzie czas kryzysu dla naszego dachu – potrzeba wymiany pewnych elementów, rewitalizacja, ale także rutynowa inspekcja, czy co sezonowe czyszczenie. Schodki dachowe to jedno z warunków specjalisty, by w ogóle rozważył przystąpienie do prac dachowych. Ławy i stopnie kominiarskie muszą być zaplanowane z wyprzedzeniem, by można było je wpleść do konstrukcji dachu w sposób trwały i bezpieczny, ale także nieszkodliwy dla pokrycia.

Takie tematy jak akcesoria dachowe są często zbywane przez inwestorów i zostawiane wykonawcy. Jednak tylko poprzez dobre zrozumienie tego aspektu dachu jesteśmy w stanie podejmować właściwe i doinformowane decyzje. One przełożą się na lepszą jakość naszego dachu, jego spójność estetyczną, a także oszczędzą nam kłopotów i wydatków w przyszłości.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%