Zamknij

CNR Rutkowscy z Pruszcza Gdańskiego - wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu

16:15, 03.07.2024 CNR Rutkowscy
Skomentuj CNR Rutkowscy CNR Rutkowscy

Autyzm staje się coraz większym problemem we współczesnym świecie. Nie inaczej jest w Polsce. Pomimo, że jak na razie w naszym kraju nie przeprowadzono jeszcze żadnych szczegółowych badań pokazujących rzeczywistą skalę problemu, to na podstawie dostępnych cząstkowych danych oszacować można, że autyzm dotyka od 1 do 2% naszego społeczeństwa.

Jak mówi nam Katarzyna Rutkowska, współwłaściciel CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy z Pruszcza Gdańskiego, autyzm nie jest typową chorobą w powszechnym rozumieniu, ale jest raczej określany, jako zaburzenie neurorozwojowe.

Jego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane. Uznaje się, że objawy autyzmu są spowodowane nieprawidłowym rozwojem funkcjonowania mózgu we wczesnym dzieciństwie. Mogą mieć na to wpływ m.in. czynniki genetyczne, infekcyjne, nieprawidłowości w przemianach metabolicznych, zaburzenia okresu ciąży i porodu.

Rozpoznanie autyzmu u dziecka nie jest proste, gdyż stopień nasilenia objawów, a także obraz chorobowy bywają bardzo różnorodne. Szczególną uwagę należy zwrócić na obserwację i analizę zachowań dziecka, komunikację ze środowiskiem i ogólny rozwój. Postawienie ostatecznej diagnozy powinno opierać się na opinii kilku specjalistów, m.in. psychologa, pedagoga, logopedy i lekarza psychiatry.

Wśród cech autystycznych, wpływających na społeczne zachowania i komunikację wyróżnia się:

- przyjęcie niezwykłych wzorców mowy, takich jak ton przypominający robota;

- unikanie kontaktu wzrokowego z innymi osobami;

- brak gaworzenia jako niemowlę;

- brak reakcji na imię;

- opóźniony rozwój umiejętności mowy;

- trudności z podtrzymaniem konwersacji;

- często powtarzane zwroty;

- pozorna trudność wyrażaniu własnych uczuć.

Poza zaburzeniami komunikacji, osoba z autyzmem może również wykazywać zachowania powtarzalne lub nietypowe np.:

- przesadne zainteresowanie się danym tematem i oddanie się temu do reszty, np. samochodami, rozkładami jazdy komunikacji miejskiej;

- zajmowanie się konkretnymi przedmiotami, zabawkami lub elementami wyposażenia gospodarstwa domowego;

- angażowanie się w powtarzające się ruchy, takie jak kołysanie;

- ciągłe porządkowanie rzeczy, układanie rzeczy w sposób przesadny.

Wczesna diagnoza i intensywna terapia mogą prowadzić do poprawy funkcjonowania osoby z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Według obecnych szacunków może to dotyczyć 10-15 procent dzieci objętych wczesną i intensywną terapią.

Jednak u większości osób niepełnosprawność z powodu autyzmu pozostaje do końca życia. U niektórych, w efekcie prowadzonej terapii, objawy autyzmu stają się dyskretne i osłabione.

W przypadku zaburzeń autystycznych głównie stosuje się terapię behawioralną, a także m.in. terapię logopedyczną, psychologiczną, fizjoterapię itp. Ważna jest oczywiście również pomoc opiekunów, rodziców dziecka, którzy powinni wspierać proces leczenia.

Dużą uwagę przykłada się również do odpowiedniej diety chorego. Ze względu na częste problemy ze strony układu pokarmowego u osób (zwłaszcza dzieci) cierpiących na autyzm, z ich diety należy wyłączyć np. słodycze.

W Pruszczu Gdańskim funkcjonuje CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy, w którym pacjenci ze spektrum autyzmu mogą znaleźć profesjonalne wsparcie.

Nasze cele terapeutyczne – mówi Katarzyna Rutkowska z CNR - stanowiące podwaliny oferty naszego Centrum zakładają właściwe zaadresowanie dysfunkcji, które są charakterystyczne dla osób ze spektrum autyzmu. Projektując proces terapeutyczny dla odbiorców naszych świadczeń, poprzez dobór odpowiednich diagnoz oraz terapii, zawsze staramy się osiągnąć następujące cele terapeutyczne: poprawa umiejętności koncentracji uwagi, poprawa pamięci, uzyskanie większego spokoju ruchowego/wygaszenie hiperaktywności, wzmocnienie mechanizmów wewnętrznego hamowania, wzmocnienie mechanizmów uwagi wewnętrznej i zewnętrznej, poprawa komunikacji werbalnej i niewerbalnej, praca z zaburzeniami mowy (afazja), panowanie nad emocjami, poprawa równowagi, usprawnienie ręki/terapia ręki

W ofercie CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy, znaleźć można następujące diagnozy stanowiące wartościowe wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu:

- diagnoza logopedyczna

- diagnoza psychologiczna

- diagnoza fizjoterapeutyczna

- diagnoza biofeedback

- badania mózgu EEG/QEEG

Po etapie diagnozy, warto rozpocząć w CNR terapie wspierające pacjentów, wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na:

- zajęcia z logopedą z elementami neurologopedii

- terapie psychologiczne, w tym treningi umiejętności społecznych

- mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

- treningi biofeedback

- zajęcia fizjoterapii

- zabiegi fizykoterapii (prądy, laser, głęboka stymulacja magnetyczna)

- konsultacje z dietetykiem

Proponowane przez CNR Centrum Neuroterapii Rutkowscy podejście powinno skutkować kompleksową poprawą stanu pacjenta, zarówno pod kątem funkcji poznawczych, stanu fizycznego/ruchowego, kondycji psychicznej, jak też od strony żywieniowej.

Centrum opiekuje się już blisko 400 pacjentami i w wielu przypadkach udało się uzyskać znaczące postępy w terapii osób ze spektrum autyzmu.

[ZT]11904[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(CNR Rutkowscy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

EwaEwa

0 0

To jest wspaniałe, co Państwo robią! 15:10, 24.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%