Zamknij

Zaobrączkowano 31 młodych bocianów w gminie Cedry Wielkie

08:25, 08.07.2025
Skomentuj UG Cedry Wielkie UG Cedry Wielkie

W gminie Cedry Wielkie zakończono kolejną edycję akcji obrączkowania młodych bocianów białych. 

Ptaki mają już swoje „dowody tożsamości”, a my kolejne cenne dane do badań i ochrony tego niezwykłego gatunku – mówi Krzysztof Pudyszak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, który osobiście uczestniczył w akcji obrączkowania bocianów.

To już czwarty raz gmina Cedry Wielkie wspólnie ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański bierze udział w Ogólnopolskim Programie Poznania i Ochrony Bociana Białego, realizowanego przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne we współpracy ze spółką Energa-Operator o/Tczew. Tradycyjnie obrączkowanie odbywa się na przełomie czerwca i lipca, kiedy młode ptaki mają ok. 6 tygodni i są już na tyle duże, że mogą bezpiecznie przejść przez ten proces.

Warto zaznaczyć, że obrączkowanie bocianów wykonują osoby z uprawnieniami - Wiesław Zbroiński – prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański wraz z Darią Podobajew przy wsparciu wolontariuszki Barbary Topolewskiej, którym należą się podziękowania za ogromne zaangażowanie.

Zanim jednak ptakom zakładane były obrączki, konieczna była inwentaryzacja gniazd.

- W tym roku na terenie naszej gminy zasiedlonych było 26 gniazd, z czego 20 par doczekało się potomstwa. Bociany najczęściej wybierają słupy energetyczne, ale są też bardziej romantyczne lokalizacje, by wspomnieć chociażby o starym kominie w Kiezmarku, czy drzewie w Błotniku, na którym dumnie króluje bociania rodzina. Same gniazda robią wrażenie, ponieważ potrafią osiągnąć średnicę 2 metrów i ważyć nawet 300–400 kg – informuje Krzysztof Pudyszak.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Szacuje się, że w tym roku wykluło się około 50 młodych bocianów, a zaobrączkować udało się 31 z 12 gniazd, ponieważ uczestnikom akcji nie udało się dotrzeć do wszystkich gniazd.

Od 2022 roku na terenie gminy Cedry Wielkie udało się zaobrączkować już 106 bocianów. W tym roku najwięcej ptaków zaobrączkowano w Błotniku (6) i Cedrach Wielkich (5). Najczęściej w gnieździe były 2 młode, choć w Cedrach Wielkich po raz kolejny trafiło się gniazdo z… pięcioraczkami!

- Podczas obrączkowania wykonujemy również ważne obserwacje. Mam tu na myśli mierzenie i ważenie piskląt. Zwykle młode ważą między 2,5 a 3,5 kg, ale zdarzyły się w tym roku wyjątki. Dwa wyjątkowo duże osobniki przekroczyły 4 kg, a jeden z maluchów ważył zaledwie 2 kg. Nie mogliśmy go zaobrączkować ze względu na bezpieczeństwo – relacjonuje Krzysztof Pudyszak. – Przy okazji usuwamy też z gniazd niebezpieczne dla ptaków fragmenty folii czy sznurki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia bocianów. Obrączkowanie to nie tylko fascynująca praca w terenie, ale też bardzo konkretne działanie na rzecz ochrony bocianów. Dzięki obrączkom możemy śledzić losy ptaków i dowiedzieć się, dokąd migrują, gdzie zimują albo czy wracają w rodzinne strony.

Ptaki, które zostały zaobrączkowane jeszcze przed końcem lata wyruszą w swoją pierwszą, długą podróż – przez południową Europę do środkowej lub nawet południowej Afryki i wrócą być może dopiero za 4 lata, gdy będą zdolne do rozrodu i gotowe do założenia własnych gniazd.

Często bywa tak, że osiedlają się w okolicach miejsc, gdzie same przyszły na świat. Statystyki mówią natomiast, że z pierwszej migracji wraca zaledwie ok. 20% młodych ptaków. Niektóre przejmą gniazdo po swoich rodzicach, inne zbudują nowe, a potrafią to zrobić w ciągu zaledwie 2–3 tygodni.

- Cieszy nas ogromne zainteresowanie mieszkańców. Niemal w każdej miejscowości pojawiały się osoby chcące zobaczyć obrączkowanie na własne oczy i zadawali pytania, by dowiedzieć się czegoś więcej o naszym przedsięwzięciu. To nie tylko edukacja przyrodnicza, ale również budowanie więzi z naturą, której jesteśmy częścią – podsumowuje Krzysztof Pudyszak.

[ZT]20057[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(UG Cedry Wielkie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%