Zamknij
REKLAMA

Jutro w Kolbudach odbędzie się konferencja dotycząca zdrowia psychicznego nastolatków

16.09, 13.12.2022 UG Kolbudy
Skomentuj UG Kolbudy
REKLAMA

 14 grudnia o godzinie 8.00 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach rozpocznie się konferencja „Zdrowie Psychiczne Nastolatków – Forum Młodych”.

Grono psychoterapeutów, lekarzy, nauczycieli i młodzieży rozmawiać będzie o skali problemów ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi.

Oprócz paneli eksperckich zaplanowano warsztaty dla młodzieży.

Organizacje międzynarodowe alarmują, że skala i stopień problemów ze zdrowiem psychicznym nastolatków są ogromne. Niepokój specjalistów w dziedzinie psychologii i psychiatrii podzielają także nauczyciele, którzy obserwują nasilające się zmiany w zachowaniu młodzieży i coraz częstsze problemy z adaptacją i utrzymywaniem relacji w grupach rówieśniczych.

Według danych UNICEF samobójstwa to aktualnie druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie. Więcej dzieci w wieku od 15 do 19 lat umiera tylko na skutek wypadków drogowych. Jak szacują eksperci każdego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w naszym kraju próbowało popełnić samobójstwo.

Problem ten dostrzega Gmina Kolbudy, która wspólnie z Zespołem Kształcenia i Wychowania w Kolbudach organizuje konferencję „Zdrowie Psychiczne Nastolatków – Forum Młodych”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono lekarzy, psychoterapeutów i psychologów, którzy opowiedzą o skali problemu, a także o potrzebach i lękach młodych ludzi. Słuchaczami paneli będą nauczyciele i uczniowie, dla których przygotowano warsztaty w zakresie umiejętności radzenia sobie z emocjami.

 - Problem ze zdrowiem psychicznym nastolatków, w mniejszej lub większej skali, występuje w każdej ze szkół – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To wielkie wyzwanie dla nauczycieli, ale również dla samych uczniów, którzy na co dzień obserwują swoich kolegów i mogą odpowiednio wcześnie zareagować na ich zmianę nastroju, izolację czy niepokojące zachowania. Ważne, aby odpowiednio wcześnie zareagować. W ten sposób możemy zapobiec tragediom, jakimi w przypadku silnej depresji mogą być nawet próby samobójcze.

Jak podkreśla Anita Richert-Kaźmierska, zastępczyni wójta gminy Kolbudy - Nie jest tajemnicą, że nauczyciele coraz częściej dostrzegają problemy w zachowaniu młodzieży. Wpływ na rosnące trudności adaptacyjne i problemy w kontaktach międzyludzkich miała podyktowana pandemią COVID-19 izolacja. Rodzice nastolatków nie zawsze potrafią odpowiednio wcześnie dostrzec problem w zachowaniu dziecka lub nie wiedzą jakie działania należy podjąć i gdzie szukać pomocy i wsparcia. Efektem są podyktowane brakiem samoakceptacji samookaleczenia uczniów czy nawet próby samobójcze. To bardzo poważny i nasilający się problem, o którym musimy mówić głośno i często.

Oto program konferencji:

(UG Kolbudy)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%