Zamknij

Pomorska brygada WOT ćwiczyła w Kolbudach. Chodzi o wsparcie w razie kryzysu energetycznego

12.45, 24.11.2022 NP
Skomentuj NP
REKLAMA

Pomorscy terytorialsi w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczyli w Kolbudach zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli wspólne szkolenia z administracją publiczną na terenie całego kraju w ramach ćwiczeń pk. „Przyjazna Energi-22”. Do szkolenia terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe(KEP).

Pomorscy terytorialsi ćwiczenie przeprowadzili na terenie miejscowości Kolbudy, gdzie przy pomocy wspomnianego urządzenia przywrócono zasilanie miejscowej infrastrukturze m.in. urzędowi gminy.

Na ćwiczeniach obecna była zastępczyni wójta gminy Kolbudy Anita Richert-Kaźmierska oraz burmistrz miasta partnerskiego Kolbud Uffenheim Wolfgang Lampe, któremu towarzyszył szef komórki odpowiedzialnej za zadania przeciwkryzysowe niemieckim magistracie.

Tak się złożyło, że goście z Niemiec wracali z ukraińskiego Jaworowa, które – jak cała Ukraina – zmaga się z kryzysem energetycznym spowodowanym rosyjskim atakiem na infrastrukturę krytyczną. Tak więc była okazja przyjrzeć się w jaki sposób żołnierze 7 Pomorskiej Brygady OT przywracają funkcjonowanie strategicznych punktów miasta, poprzez podłączenie alternatywnego źródła zasilania

Realizację zadania obserwował także dowódca 7 Pomorskiej Brygady OT kmdr Tomasz Laskowski, który zaznaczył, że wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy  w ramach akcji „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych a  mają na celu sprawdzić zdolności brygady do niesienia wsparcia społeczności lokalnych na wypadek przerwy w dostawie energii, szczególnie w momencie, kiedy funkcjonować przestanie infrastruktura krytyczna.

To właśnie zabezpieczenie funkcjonowania tych obiektów będzie głównym celem żołnierzy pomorskiej brygady OT.

Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami Wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.

[FOTORELACJA]80[/FOTORELACJA]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(NP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PIsowcyPIsowcy

0 1

A Macierewicz gdzie? 20:00, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%