Konferencję prowadził uczeń 6 klasy kolbudzkiej szkoły, Bartek Haliniarz, prawnuk majora Małaszkiewicza. W uroczystości uczestniczyła też jego mama Ewa, wnuczka bohatera wystawy oraz jej mąż Dariusz.
Prezentowana w kolbudzkiej szkole wystawa ma charakter biograficzny i w swoim założeniu ma popularyzować postać Ryszarda Małaszkiewicza oraz losy żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Podkreśla ona zaangażowanie późniejszego szefa sztabu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w działania na rzecz Niepodległej Ojczyzny jeszcze w okresie zaborów jako harcerza, walk z bolszewikami o granice w l. 1919-1921, służbę w Wojsku Polskim w latach 1918-1939, następnie wysiłek we współtworzenie na terenie Wielkiej Brytanii 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i udział w operacji Market-Garden.
Po powrocie do zajętego przez komunistów kraju Małaszkiewicz był więziony i represjonowany przez komunistów. Nigdy nie zgodził się na współpracę zarówno z służbami specjalnymi polskich władz komunistycznych, jak i podporządkowanym sowietom LWP.
Przez lata utrzymywał kontakt z holenderskimi mieszkańcami Driel, świadkami walk 1SBS w 1944 r. m.in. Corą Baltussen. Był inicjatorem ufundowania i wmurowania tablicy upamiętniającej żołnierzy 1.SBS na Jasnej Górze w 1988 r.
[FOTORELACJA]1075[/FOTORELACJA]
Wystawa - przygotowana przez dr Andrzeja Olejniczaka pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu oraz Marcina Zugaja autora biografii mjr. Ryszarda Małaszkiewicza - przedstawia w sposób chronologiczny losy tego wileńskiego harcerza, oficera Wojska Polskiego, uczestnika operacji Market Garden, ofiary represji komunistycznych i jego życie w II połowie XX w. we Wrocławiu.
Znaczna część materiałów wykorzystanych w wystawie, ikonograficznych jak i pochodzących z kwerend ma charakter nieznany i niepublikowany. Większość pochodzi ze zbiorów rodzinnych i ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum Gen. Sikorskiego w Londynie.
Major został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.
W wernisażu wystawy uczestniczył zastępca wójta Robert Aszyk. Oprócz przedstawicieli instytucji patronujących wystawie obecni byli radni, dyrektorzy szkół, harcerze i liczna reprezentacja I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Gdańsku.
[ZT]19092[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
M. Piotrowicz pozostanie dyrektorem GBP w Pszczółkach
Lepszego wyboru nie było :)
Pszczółka
20:00, 2025-05-21
"Pruszcz zatrzymany w kadrze" - do 31 maja...
Bardzo fajnie, że jest konkurs ale formularz zgłoszeniowy nie działa. Po wejściu w link pokazuje się że Form over quota.
Adam
18:05, 2025-05-21
Tak głosowały gminy powiatu gdańskiego i Miasto...
Widac ze na naszch terenach zyja ludzie swiatli,rozgarnieci i patrzacy w przyszlosc.
Dinka
14:01, 2025-05-19
Pruszczanie pobiegli po Faktorii
Super impreza!
Biegacz
10:29, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz