Konferencja służyła wymianie doświadczeń oraz promowaniu dobrych praktyk w polityce senioralnej. Rozmawiano o potrzebach mieszkańców, którzy zakończyli aktywność zawodową, oraz o kosztach i korzyściach związanych z inicjatywami sprzyjającymi integracji, rozwojowi pasji i aktywności osób starszych. Podkreślano rosnącą rolę polityki senioralnej w obliczu dynamicznych zmian demograficznych, jakie zachodzą w strukturze społeczeństwa.
Już dziś seniorzy stanowią ponad 25% populacji Polski, a prognozy wskazują na dalszy wzrost ich liczby. W wielu gminach odsetek ten wkrótce może przekroczyć 50%, co stawia przed samorządami poważne wyzwania.
Po raz kolejny w Kolbudach rozmawiamy z ekspertami o potrzebach osób starszych, a nasze działania są stawiane za wzór – podkreślił wójt Marek Goliński. – To dla nas dowód uznania i motywacja do dalszej pracy. Zmiany demograficzne wymagają aktywnej i dobrze skoordynowanej reakcji ze strony administracji.
[FOTORELACJA]1066[/FOTORELACJA]
Gmina Kolbudy od lat uchodzi za lidera w realizacji inicjatyw skierowanych do seniorów. To właśnie tu powstały jedne z pierwszych Klubów Seniora w północnej Polsce – w Kolbudach i Kowalach. Gmina była także pionierem w organizacji Senioriady – zawodów sportowych dedykowanych osobom starszym. Na uwagę zasługuje również bogata oferta zajęć rekreacyjnych i sportowych dla tej grupy wiekowej.
Konferencję objęły patronatem Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz oraz parlamentarzyści Magdalena Kołodziejczak i Ryszard Świlski. Ministerstwo reprezentował Maciej Kmita, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej. W wydarzeniu udział wzięła także posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka.
Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele gmin uczestniczących w ogólnopolskim Programie „Gmina Przyjazna Seniorom”, a także samorządowcy, pracownicy instytucji oraz liderzy organizacji senioralnych z całego kraju.
O zaletach i wyzwaniach związanych z prowadzeniem polityki senioralnej mówiła Anita Richert-Kaźmierska – pełnomocnik Wojewody Pomorskiej ds. Rodziny i Polityki Senioralnej. Z kolei Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia Manko i redaktor naczelny „Głosu Seniora” – podzielił się doświadczeniami organizacyjnymi i komunikacyjnymi. Potrzebę międzysektorowej współpracy w tym obszarze podkreślił prof. Rafał Majewski, dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.
Głos w dyskusji zabierali również samorządowcy i przedstawiciele organizacji skupiających seniorów. Podczas warsztatów skarbnik Gminy Kolbudy, Dariusz Woźniak, omówił finansowy bilans lokalnych działań senioralnych.
Jednym z ważnych punktów programu było uhonorowanie samorządów aktywnie działających w ramach programu „Gmina Przyjazna Seniorom” – w tym Gminy Kolbudy.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Kolbudy, Stowarzyszenie Manko – „Głos Seniora”, Uniwersytet WSB Merito Gdańsk oraz Gdańska Fundacja „I Ty Możesz Wszystko”.
[ZT]18956[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Cedry Wielkie: W Błotniku będą żeglować o Puchar...
Super!
Żeglarz
10:01, 2025-05-14
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Ewidentnie księża z naszej gminy, poza Żelisławkami mają zacięcie polityczne. Pszczółki to samo. Zdarzenie z Różyn nigdy nie powinno mieć miejsca. ! Wstyd i hańba! Powinni go już dawno usunąć za podejście do parafian i tajemnicy spowiedzi tym bardziej.
Nintendo
12:32, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
W kościele w Pszczółkach była taka sama sytuacja, nagonka na Unię Europejską , i ich popleczników. Przykre to bo pomimo szczerych chęci odechciewa się chodzić do tego kościoła
Obywatel
12:28, 2025-05-13
Głos sumienia czy agitacja wyborcza? Ksiądz w Różynach
Każdy chyba wie na kogo chce głosować. Insynuacje księdza są zupełnie nie potrzebne, Kościół to nie miejsce na takie wywody.
Obywatel ZW
12:17, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz