Ze względu na charakter gruntu rozpoczęcie prac na tym terenie wymaga jednak szeregu decyzji i pozwoleń, które sukcesywnie gromadzi samorząd.
Do Urzędu Gminy Kolbudy wpłynęła właśnie ważna decyzja Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych o wyłączeniu gruntu o powierzchni 0,81 ha z produkcji leśnej. To dokument niezbędny do dalszych prac projektowych, skutkujących uzyskaniem pozwolenia na budowę długo wyczekiwanego parku.
- Prace nad zagospodarowaniem historycznego parku w Bielkowie toczyły się dotąd głównie w zaciszu gabinetów, gdyż konieczne było zgromadzenie szeregu ważnych dokumentów – mówi wójt Marek Goliński. – Teren w Bielkowie jest trudny do inwestowania, a wbicie przysłowiowej łopaty wymaga wielu przygotowań. Z uwagi na wartości kulturalne i historyczne warto jednak podjąć to wyzwanie. Dotąd teren przeznaczony był do produkcji leśnej.
Decyzja o wyłączeniu terenu w Bielkowie z produkcji leśnej nałożyła na gminę obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości blisko 450 tysięcy złotych.
Zgodę na wpisanie do budżetu środków finansowych będących konsekwencją przedmiotowej decyzji wyrazić będzie musiała na jednej z najbliższych sesji Rada Gminy Kolbudy.
Zgodnie z opracowaną koncepcją park w Bielkowie będzie doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku. Wśród zieleni powstaną ścieżki, wzdłuż których zamontowane zostaną ławki.
Wykonane zostaną też drewniane mostki nad ciekiem wodnym przecinającym działkę. Ciąg pieszy zostanie oświetlony. Na placu zabaw umiejscowionym w obrębie parku nie zabraknie atrakcji dla maluchów. Kilka metrów dalej przewidziano natomiast teren z urządzeniami do ćwiczeń siłowych.
Samorządowcy zwracają również uwagę, że decyzja RDLP ma istotne znaczenie także dla mieszkańców, którzy od dawna zabiegają o modernizację położonej po sąsiedzku ulicy Żytniej.
Po wyłączeniu terenu parku z produkcji leśnej możliwe będzie wykonanie instalacji umożliwiającej odprowadzanie przez jego teren wody deszczowej z ul. Żytniej i Pszenicznej.
Grunt, na którym powstać ma park Gmina Kolbudy pozyskała nieodpłatnie. Wcześniej znajdował się on w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.
[ZT]18281[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz