Impreza rozpocznie się w piątek, 11 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy występem Zespołu Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna oraz Kapeli Kawalerów Podwileńskich. „Perła” zaprezentuje tańce narodów świata, w tym także tradycyjne tańce polskie, a kawalerowie wykonają utwory wileńskich twórców i własne kompozycje.
W sobotę, od godziny 8.00 do godziny 12.00 odbędzie się tradycyjny kiermasz kaziukowy, nawiązujący do uroczystości ku czci św. Kazimierza Jagiellończyka, mający na Litwie wielowiekową tradycję. Na stoiskach, w namiocie przed Urzędem Gminy, będzie można kupić tradycyjne specjały kuchni kresowej, m.in. chleby, obwarzanki, miody, wędliny, kwas chlebowy oraz piernikowe serca kaziukowe. Nie zabraknie także przepięknych wielkanocnych palm wileńskich.
Współorganizatorem Kaziuczka Niemenczyńskiego w Kolbudach jest Fundacja Pomorskich Kresowian.
Należy podkreślić, że w tym roku Gmina Kolbudy jest partnerem Wielkanocnego Koncertu Dobroczynnego, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Dochód z imprezy w Słupsku, na której wystąpią przyjaciele z Wileńszczyzny, zostanie przekazany Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
- Po kilkuletniej przerwie z dużym entuzjazmem powracamy do organizowania tego przedświątecznego wydarzenia w naszej gminie – mówi wójt Marek Goliński. - Ponownie zacieśniamy też współpracę z Niemenczynem, czego efektem jest właśnie Kaziuczek. Chociaż minęło kilka lat, to wielu mieszkańców wciąż wspomina kaziukowe kiermasze i stojące na bardzo wysokim poziomie występy artystyczne naszych gości. Na odnowionych relacjach skorzysta również młodzież. Już na majowy weekend do Niemenczyna uda się 30 uczniów z gminnych szkół.
Historia kontaktów Kolbud i Niemenczyna datuje się od 2016 roku, czyli pierwszego Kaziuczka Niemenczyńskiego w Kolbudach.
Do 2020 roku miały miejsce cztery edycje tej imprezy. Ponadto, młodzież z Gminy Kolbudy uczestniczyła w wyjazdach do Niemenczyna, a goście z Wileńszczyzny gościli latem na obozach żeglarskich organizowanych przez naszą gminę.
Zespół Tańca Ludowego „Perła” założony w 2004 roku działa przy Wielofunkcyjnym Centrum Kultury w Niemenczynie. Obecnie w 6 grupach wiekowych, od 6 do 30 lat, tańczy ponad 150 tancerzy. Wizytówką zespołu są tańce narodów świata, w tym także tradycyjne tańce polskie. „Perła” zachwyca energią, profesjonalizmem, pięknem regionalnych strojów. Zespół jest wielokrotnym laureatem prestiżowych konkursów tanecznych na Litwie, a swoją pasję do tańca prezentował w większości krajów Europy oraz w Meksyku i Brazylii. W listopadzie 2024 roku „Perła” świętowała jubileusz XX-lecia działalności. Kierownikiem artystycznym ZPL „Perła” jest German Komarowski, choreografem – Ewa Iftodij.
Kapela Kawalerów Podwileńskich założona jesienią 2021 roku przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Niemenczynie pod kierownictwem Juliana Germanowicza jest znana w Wilnie i na Wileńszczyźnie. W repertuarze ma zarówno znane utwory wileńskich twórców, jak i własne kompozycje. Kapela cieszy miłośników muzyki swoimi występami, m.in. podczas „Kaziuczka Niemenczyńskiego”, Festiwalu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, dożynek, zlotów turystycznych, Festiwali Kapel, itp.
Kapelę Kawalerów Podwileńskich tworzy sześciu młodych artystów: Julian Germanowicz (wokal, fortepian, kierownik artystyczny), Mateusz Hajdukiewicz (wokal), Tomasz Fedorowicz (wokal, tamburyn, teksty piosenek), Dejwid Gudaniec (wokal, gitara basowa), Edwin Jankuniec (akordeon) i Ernest Kierul (perkusja). Z kapelą występują także Krzysztof Stankiewicz (skrzypce, alt) oraz Daniel Gancewski (skrzypce).
Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie swoją działalność rozpoczęło w 2012 roku. Jest jedynym stacjonarnym hospicjum na Litwie. Świadczy nieodpłatnie pomoc potrzebującym bez względu na narodowość i wyznanie. Rocznie opiekę w hospicjum znajduje ponad 300 osób, a także ich rodziny. To placówka w której zarówno dorośli, jak i najmłodsi pacjenci otaczani są troskliwą opieką, otrzymują niezbędną pomoc medyczną, wsparcie duchowe, poczucie bezpieczeństwa domowego i bliskości. Hospicjum to dzieło ludzkich serc, które powstało i działa dzięki pomocy i ofiarności ludzi dobrej woli w Polsce i na całym świecie. Założycielką i dyrektorką hospicjum jest s. Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
[ZT]18125[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz