Jedną z pierwszych, głosowanych podczas sesji w dniu 25 marca br., uchwał było przyjęcie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, na realizacje którego w budżecie przewidziano kwotę niemal ćwierć miliona złotych.
Środki przeznaczone będą m.in. na sprawowanie opieki nad zwierzętami poprzez dokarmianie żyjących dziko kotów, poszukiwanie właścicieli zagubionych zwierząt, zapewnienie miejsc w schroniskach, zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów czy opieki weterynaryjnej dla zwierząt, które ucierpiały w zdarzeniach drogowych.
Rada Gminy Kolbudy dokonała też zmian w regulaminie udzielania Stypendium Wójta Gminy Kolbudy poprzez zwiększenie kwoty, jaką otrzymują uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce. Wypłata miesięczna została zwiększona z 200 do 250 złotych, natomiast kwotę wypłacaną jednorazowo zwiększono z 2 000 do 2 500. Zmieniono też kryteria przyznawania punktów za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych dokonując zróżnicowania punktacji w zależności od szczebla konkursu.
Radni zagłosowali również za uchwałą umożliwiającą gminie pokrycie z dochodów własnych - niepochodzących z opłaty pobranej od mieszkańców - części kosztów za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Rozwiązanie to, po raz kolejny, pozwoli utrzymać dotychczasowe, obowiązujące od kilku lat (mimo systematycznie rosnących kosztów) stawki za wywóz odpadów.
[FOTORELACJA]982[/FOTORELACJA]
Radni debatowali też nad zagadnieniami z zakresu polityki społecznej, w tym nad programem osłonowym „Korpus Wsparcia Seniorów”, adresowanego przede wszystkim do seniorów, którzy mieszkają samotnie a ich stan zdrowia wymaga stałego monitorowania w miejscu zamieszkani. Pomóc w tym ma specjalna opaska, dzięki której w sytuacji zagrożenia możliwe będzie natychmiastowe wezwanie pomocy lub telefoniczne udzielenie wsparcia emocjonalnego przez wykwalifikowane osoby.
Przyjęto też regulacje określające szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt mieszkańców gminy w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach treningowych lub wspomaganych. W kolejnej z podjętych tego dnia uchwał określono szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne w miejscu zamieszkania.
Radni dokonali też niewielkiej korekty w budżecie gminy. W efekcie pozytywnej opinii dla proponowanych zmian możliwa będzie m.in. budowa nowych wiat przystankowych w Łapinie i Bielkówku oraz zakup sprzętu komputerowego dla Komisariatu Policji w Kolbudach.
Po XIII sesji Rady Gminy Kolbudy na mapie gminy pojawią się też trzy nowe ulice: Pięciu Stawów w Lublewie Gdańskim, Dębowa Dolina w Jankowie Gdańskim i Brzozowe Wzgórze w Lisewcu.
Gościem specjalnym sesji była Magdalena Kołodziejczak, która zapoznała Radnych z efektami działań podejmowanych na szczeblu parlamentarnym i ministerialnym w sprawie przebudowy układu drogowego w obrębie naszej gminy. Nas szczególnie interesuje oczywiście przebudowa węzła Kowale, którego modernizacja - według najnowszych zapewnień płynących z Ministerstwa Infrastruktury - planowana jest rok 2029.
Radni obejrzeli też klip z debiutu giełdowego Gminy Kolbudy i wysłuchali najważniejszych informacji dotyczących tej formy emisji obligacji komunalnych.
[ZT]17962[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu naszpruszcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz