Zamknij

Pruszczański GOPS zmienia nazwę. To jednak nie wszystko

13:05, 31.12.2024 Aktualizacja: 13:07, 31.12.2024
Skomentuj UG Pruszcz Gdański UG Pruszcz Gdański

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszczu Gdańskim z siedzibą w Cieplewie od 1 stycznia 2025 r. zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych Gminy Pruszcz Gdański.

Przekształcenie GOPS w CUS to nie tylko zmiana nazwy. Za tym zabiegiem idzie znaczne rozszerzenie usług dla mieszkańców. 

W chwili obecnej jesteśmy na etapie przeprowadzania diagnozy potencjału i potrzeb naszych mieszkańców pod kątem zapotrzebowania na usługi społeczne. Na podstawie raportu z diagnozy zostanie utworzony Program Rozwoju Usług Społecznych na najbliższe lata. To w Programu Rozwoju Usług zostaną zawarte te usługi, które mieszkańcy wskazali jako usługi najbardziej potrzebne, aby mogli żyć lepiej – tłumaczy Ewa Drzazga, kierownik GOPS.

 

Decyzja o przekształceniu GOPS w CUS była niezbędna.

 Pracownicy naszego GOPS-u już od kilku lat realizują nie tylko zadania z zakresu pomocy społecznej. Można śmiało powiedzieć, że działania z zakresu pomocy społecznej są tylko częścią wielu działań na rzecz naszych mieszkańców – dodaje E. Drzazga. 

Już w chwili obecnej GOPS pozyskuje środki finansowe i realizuje takie programy, jak: Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością, Opieka Wytchnieniowa, opaska bezpieczeństwa w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego czy akcja „Koperta życia”. 

Jednocześnie realizuje szereg zadań własnych i zleconych, między innymi: świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, dodatki mieszkaniowe i energetyczne, Kartę Seniora, Bon Opiekuńczy, Gminny Program Osłonowy w zakresie zmniejszenia wydatków mieszkańców Gminy Pruszcz Gdański z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi, stypendia i zasiłki szkolne. 

W ostatnich latach to pracownicy ośrodka realizowali wszystkie dodatki, jak dodatek węglowy, dodatek do innych źródeł ciepła, bon energetyczny, refundacja podatku VAT za dostarczane paliwo gazowe i inne – wylicza kierownik.

Dzięki rozwojowi usług społecznych odpowiemy na jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed każdym samorządem - deinstytucjonalizację.

Nasze społeczeństwo się starzeje, już teraz bardzo widoczny jest wzrost zapotrzebowania na usługi dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, samotnych. Nie maleje zapotrzebowanie na działania edukacyjne i profilaktyczne dla rodzin, dzieci i młodzieży – mówi dalej Ewa Drzazga. - Deinstutucjonalizacja to nic innego jak rozwój usług społecznych w ten sposób, aby mieszkaniec, bez względu na wiek, status społeczny czy finansowy, mógł z nich skorzystać i jak najdłużej pozostać w swoim miejscu zamieszkania, a więc nie trafił do instytucji całodobowych, jak domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo - wychowawcze, schroniska.

Przekształcenie w Centrum Usług Społecznych to duże wyzwanie, ale załoga GOPS jest na nie gotowa.

Od stycznia, dzięki przekształceniu w CUS, będziemy realizować wszystkie dotychczasowe zadania, a jednocześnie będziemy stopniowo rozwijać nowe usługi z zakresu: polityki prorodzinnej, wspierania rodziny, systemu pieczy zastępczej, pomocy społecznej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury, kultury fizycznej i turystyki, pobudzania aktywności obywatelskiej, mieszkalnictwa, ochrony środowiska, reintegracji zawodowej i inne – wylicza kierownik. 

W perspektywie najbliższych lat jest utworzenie klubów seniora, dziennego domu seniora oraz punktu konsultacyjnego dla ofiar i świadków przemocy domowej. 

Chcemy uruchomić zajęcia w ramach placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz zwiększyć zakres wsparcia psychologicznego dla nich – tłumaczy E. Drzazga. - Planujemy powołać do życia grupę wsparcia dla opiekunów osób zależnych oraz rodziców z problemami opiekuńczo – wychowawczymi. Będziemy podejmować działania w celu pozyskania środków na uruchomienie usługi „door to door”. Chodzi o transport osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności. Ale taki transport z udzieleniem wsparcia w dotarciu do celu i powrocie do domu.

Centrum Usług Społecznych Gminy Pruszcz Gdański będzie pierwszym takim podmiotem w powiecie gdańskim.

(UG Pruszcz Gdański )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%