Wojska Obrony Terytorialnej to rodzaj sił zbrojnych, opierający się głównie na ochotnikach. Ludziach którzy chcą służyć w wojsku, wspierać, a jak trzeba bronić swoich lokalnych społeczności, a jednocześnie nie chcą rezygnować z pracy zawodowej czy nauki.
Rocznie, szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasilają setki kandydatów na żołnierzy. Przechodzą oni najpierw szesnastodniowe przeszkolenie podstawowe, które kończy się uroczystą Przysięgą Wojskową. To nie koniec wyzwań dla nowo powołanych żołnierzy. Po „szesnastce”, rozpoczyna się doskonalenie umiejętności wojskowych, które opierać się będzie na ćwiczeniach weekendowych. Żołnierze WOT, odbywają dwa dni służby w miesiącu, a raz w roku ćwiczą się na dwutygodniowym poligonie. Czas potrzebny na pełne przeszkolenie ochotnika, to trzy lata. Po pierwszym roku, żołnierze przechodzą czternastodniowe ćwiczenia zgrywające.
Ci żołnierze przygotowani są by kompleksowo wyjaśnić zasady służby w WOT. Grono tych specjalistów, prezentuje Brygadę podczas licznych imprez jakie odbywają się we współudziale wojska na terenie województwa. Uroczystości patriotyczne, imprezy sportowe i edukacyjne. Wszędzie tam jest szansa znaleźć stanowisko 7 Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Do takich punktów trafiają osoby już przekonane do służby oraz ludzie, którzy jeszcze mają wiele pytań oraz wątpliwości. Rekruterzy przedstawiają wszystkie atuty służby w WOT. Podstawowymi są oczywiście, możliwość godzenia pracy i noszenia munduru żołnierza. Terytorials ma szanse przysłużyć się Jednostce, według specjalności zawodowej, jaką ma w cywilu. Prócz tego, wojsko zapewnia skierowanie na interesujące kursy, które będą dofinansowywane przez armię.
Wielu chętnych, chce przystąpić do WOT ale nie wiedzą od czego zacząć. Takim osobom pomagają właśnie rekruterzy. Ochotnik dostaje opiekuna, który kieruje go krok po kroku, zaczynając od zebrania odpowiednich dokumentów.
Rekruterzy WOT, prezentują służbę Terytorialsów podczas bardzo licznych spotkań i prezentacji organizowanych w: szkołach, urzędach pracy lub targach pracy.
Z rekruterami można też kontaktować się za pomocą dedykowanych witryn internetowych: https://www.wojsko-polskie.pl/7bot/jak_wstapic/
Rekruterzy prezentują możliwości WOT, niczego nie sugerując i nie naciskając. To służba ochotnicza, a więc kandydat ma czas na przemyślenie decyzji i wyciagnięcie wniosków z otrzymanych informacji.
Często bywa i tak, że rekruter musi wyjaśniać i odkłamywać wiele niepochlebnych fake news-ów, jakie krążą w przestrzeni medialnej.
Terytorialsi bardzo często trafiają z Terytorialnej Służby Wojskowej do służby zawodowej w WOT, lub wojsk operacyjnych. Nawet jeżeli uznają że z mundurem im nie po drodze, to zasilają grono rezerwistów, przeszkolonych dobrze do wojskowego fachu.
Początek roku to czas stawiania sobie postanowień i planowania wyzwań. To dobry czas by pomyśleć o służbie krajowi, swojej społeczności bez wyrzekania się pracy i swoich pasji. To dobry czas by porozmawiać z rekruterami i dowiedzieć się więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej.
[ZT]16639[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz