Już teraz sklepy obniżane są ceny w związku ze zbilżającym się tzw. Black Friday, czyli czarnym piątkiem, kojarzonym z dużymi wyprzedażami. Przeglądając strony internetowe można trafić na różne okazje, które zachęcają do kupna. Wiele osób zdecyduje się na zakupy na popularnych serwisach sprzedażowych chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze.
Oszuści jednak nie próżnują i wymyślają różne metody oszustw, aby wyłudzić jak największą sumę pieniędzy.
rzez nieuwagę oraz chęć kupna lub szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić sporo gotówki. Puccy policjanci apelują o uważność przy dokonywaniu zakupów przez Internet i weryfikowaniu stron. Wśród licznie przesyłanych na nasze skrzynki internetowe wiadomości, może znaleźć się ta, na której oszustw wykorzysta naszą nieuwagę. Ilość otrzymywanych wiadomości może uśpić naszą czujność i sprawić, ze dokonamy płatności nieuczciwym osobom.
Wczoraj, policjanci z puckiej komendy odnotowali kolejne zgłoszenie oszustwa. 22-letnia mieszkanka powiatu puckiego powiadomiła, że na komunikatorze społecznościowym została oszukana na kwotę ok. 887 zł. Policjanci ustalili, że zgłaszająca podała kod BLIK podszywającej się pod koleżankę osobie. I tak różne metody działań oszustów sprawiają, że możemy nie zorientować się o dokonywanym na naszą szkodę czynie przestępczym.
JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?
By uniknąć oszustwa rozliczaj się tylko przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory. Zobacz instrukcje płatności z portalami sprzedażowymi.
Pamiętaj, by zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś przekierowuje rozmowę poza platformą sprzedażową (np. na adres email lub komunikator) lub nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania.
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik sklepów internetowych, platform sprzedażowych. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Na oficjalnych stronach popularnych platform sprzedażowych możemy przeczytać „Pamiętaj, że platforma nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji płatności, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. W usłudze przesyłki nie ma prośby o dane Twojej karty bankowej (np. jej numer czy kod CVC/CVV) ani o dane logowania do bankowości internetowej!
CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?
Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię. Możesz od razu zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w GooglePay i ApplePay. Poinformuj o zaistniałym zdarzeniu Policję.
Policjanci z puckiej komendy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.
Pamiętaj, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.
Zanim potwierdzisz operację zawsze sprawdzaj, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.
[ZT]15440[/ZT]
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz