Zamknij

Nagroda Teodory dla pomorskich liderek i liderów pozytywnej zmiany

09:25, 28.05.2024
Skomentuj Nadbałtyckie Centrum Kultury Nadbałtyckie Centrum Kultury

Osoby wykorzystujące działania kulturalne jako narzędzie dla budowania pozytywnej zmiany są niezbędnym ogniwem lokalnych społeczności. Rozwijają relacje międzyludzkie, aktywują poczucie współuczestnictwa, poruszają zastałymi strukturami w sposób dający nadzieję tam, gdzie jej dotąd brakowało. By wyróżnić i uhonorować pracę takich osób Samorząd Województwa Pomorskiego powołał Pomorską Nagrodę dla Liderek i Liderów Kultury – Nagrodę Teodory. Jej inauguracja odbędzie się podczas Dnia Działających w Kulturze 28 maja 2024 w Centrum św. Jana. Operatorem Nagrody ustanowiono Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Samorząd Województwa Pomorskiego postanowił powołać nagrodę, która będzie wyróżniać i promować działalność osób aktywnie inspirujących społeczne zmiany. W szeroko rozumianym sektorze pomorskiej kultury – w instytucjach, organizacjach pozarządowych, szkolnictwie, mediach, nieformalnych grupach i niezależnych inicjatywach – są osoby, których praca poprawia jakość życia innych ludzi i grup społecznych.

Nagroda ma wskazać te osoby, uhonorować je i zwrócić uwagę na ich działalność, uświadamiając, że zmiana nie dzieje się sama, ale stoją za nią konkretne osoby i konkretne wysiłki.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kim są liderki i liderzy kultury?

Nagroda definiuje liderki i liderów kultury jako ludzi dostrzegających problemy i potencjały swoich społeczności. Osoby wyczulone na potrzeby najbliższego otoczenia i gotowe podjąć się kreatywnych działań inicjujących jakościową zmianę. Nie ma znaczenia, czy ktoś pracuje w dużym mieście, czy niewielkiej wsi, nie ma znaczenia piastowana funkcja, rozmach oferty. Liczą się prowadzone w obszarze kultury działania skrojone na miarę potrzeb lokalnej społeczności, działania identyfikujące i aktywizujące odbiorców.

Teodora Gulgowska – patronka nagrody

Teodora Gulgowska (1860-1951) była liderką wyprzedzającą swój czas. Na wskroś współczesny, świeży i twórczy charakter jej pracy sprawia, że Teodora wciąż inspiruje.

Zauroczona pięknem lokalnego rzemiosła Wdzydz zasadniczo wpłynęła na jego rozwój. Dzięki działalności zainicjowanej przez małżeństwo Teodory i Izydora Gulgowskich, a po śmierci męża kontynuowanej przez Teodorę, podniósł się status ekonomiczny lokalnej społeczności, a same Wdzydze zaczęły tętnić życiem. Małżonkowie otworzyli tu również skansen nazwany później ich imieniem.

Nagroda chce wyróżniać osoby, dla których postawa Teodory Gulgowskiej jest bliska – pasjonatki i pasjonatów włączających otoczenie w swoje inicjatywy. Działaczki i działaczy rozumiejących kulturę jako ważną drogę do społecznej zmiany.

Dzień Działających w Kulturze

Dzień Działających w Kulturze to pierwsze pomorskie święto pracowniczek i pracowników sektora kultury. 28 maja w Centrum św. Jana w Gdańsku spotka się szerokie grono osób, które kreują, organizują, promują, edukują i zarządzają w świecie kultury. Oferując możliwość osobistego poznania się, wymiany doświadczeń i kontaktów, DDwK pragnie wzmacniać pomorskie środowisko kulturalne oraz stymulować krążenie pomysłów i inicjatyw między różnymi ośrodkami.

Podczas DDwK oficjalnie zainaugurowana zostanie Nagroda Teodory, a o samej patronce opowie dr Katarzyna Kulikowska, dyrektorka Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Nagroda – najważniejsze zasady

Nagroda za rok 2024 zostanie wręczona podczas kolejnego DDwK – w 2025 roku. Jury rokrocznie wyróżniać będzie trzy osoby, które otrzymają równorzędne nagrody w postaci statuetki i gratyfikacji finansowej. Kandydatki i kandydatów zgłaszać mogą współtworzące pomorski sektor kultury instytucje, organizacje, grupy i inicjatywy nieformalne, media, instytucje oświaty, organy administracji publicznej. Swoje zgłoszenia będą mogli przesyłać także sami kandydaci. Szczegółowe postanowienia i Regulamin Nagrody znajdują się na stronie jej organizatora, Nadbałtyckiego Centrum Kultury: www.nck.org.pl.

Fundatorem i inicjatorem Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Organizatorem Nagrody jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

[ZT]11980[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%