Zamknij

Ostatnia transza „czternastek”. Ile pieniędzy wypłacono na Pomorzu?

11.15, 21.09.2022 Krzysztof Cieszyski, regionalny rzecznik prasowy ZUS wojewdztwa pomorskiego
Skomentuj zus.pl
REKLAMA

Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zakończyły wypłatę tzw. czternastych emerytur. Dodatkowe świadczenie trafiło do ponad 329 tys. pomorskich emerytów i rencistów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel osiągnęła prawie 499 mln zł.

ZUS zakończył kolejną w tym roku wypłatę dodatkowych świadczeń pieniężnych czyli tzw. czternastych emerytur. Były one wypłacane od 25 sierpnia. Pieniądze z ostatniej transzy trafiły do klientów 20 września.

Prawo do „czternastki” miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, czyli 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto.

Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Świadczenie nie było jednak przyznawane, jeśli kwota tzw. czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. „Czternastki” nie otrzymały więc osoby, których emerytura czy renta była wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto.

Dodatkowe świadczenie roczne nie trafiło także do tych osób, których wypłata świadczenia głównego na dzień 24 sierpnia była zawieszona, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji „czternastka” zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia zasadniczego.

Pełna wysokość dodatkowego świadczenia rocznego „na rękę” wyniosła 1217,98 zł.

Od „czternastki” nie był odprowadzany podatek dochodowy, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ze świadczenia nie można też było dokonywać potrąceń, ani prowadzić z niego egzekucji.

(Krzysztof Cieszyski, regionalny rzecznik prasowy ZUS wojewdztwa pomorskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%