Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zakończyły wypłatę tzw. czternastych emerytur. Dodatkowe świadczenie trafiło do ponad 329 tys. pomorskich emerytów i rencistów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel osiągnęła prawie 499 mln zł.
ZUS zakończył kolejną w tym roku wypłatę dodatkowych świadczeń pieniężnych czyli tzw. czternastych emerytur. Były one wypłacane od 25 sierpnia. Pieniądze z ostatniej transzy trafiły do klientów 20 września.
Prawo do „czternastki” miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, czyli 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto.
Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
Świadczenie nie było jednak przyznawane, jeśli kwota tzw. czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. „Czternastki” nie otrzymały więc osoby, których emerytura czy renta była wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto.
Dodatkowe świadczenie roczne nie trafiło także do tych osób, których wypłata świadczenia głównego na dzień 24 sierpnia była zawieszona, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji „czternastka” zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia zasadniczego.
Pełna wysokość dodatkowego świadczenia rocznego „na rękę” wyniosła 1217,98 zł.
Od „czternastki” nie był odprowadzany podatek dochodowy, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ze świadczenia nie można też było dokonywać potrąceń, ani prowadzić z niego egzekucji.
Nie żyje nauczyciel SP w Kowalach. Wjechał w drzewo
To jest skandal pamiętam jak z nim rozmawiałem w czwartek dzień przed wypadkiem i wiem że w moim sercu on będzie na zawsze
Mateusz mikos
22:58, 2026-06-19
Krótka pamięć prawicy. Będą maszerować przeciwko...
Panie naczelny! Co tam słychać w Koalicji Obywatelskiej i w warszawskim szpitalu południowym? Coś cichutko o tym w pana biuletynie, a ostatnio zajmował się pan ogólnopolskimi tematami... Mam niedosyt. No bo nie chce mi się wierzyć, że może być pan stronniczy. No bo nie jest pan, prawda?
Staszek
23:44, 2026-06-18
Nowy sprzęt dla strażaków z Łęgowa. Umowa podpisana!
Więcej wójt dała ulubionemu stowarzyszeniu na imprezke i autopromocję...
Rysiu
12:04, 2026-06-18
Wypadek w Warczu. Jedna osoba w szpitalu
Osobę poszkodowaną w wypadku proszę o kontakt - przekażę przydatne informacje tel. 783 903 941
DOMINIK K
11:48, 2026-06-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu naszpruszcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz