Zamknij

W Gdańsku rozpoczął się 765. Jarmark św. Dominika

PAP 15:29, 26.07.2025 Aktualizacja: 15:29, 26.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika odbyło się w sobotę w samo południe na przedprożu Dworu Artusa w Gdańsku. Punktem kulminacyjnym było przekazanie kupcom przez wiceprezydent Monikę Chabior klucza do bram miasta.

Wystawcy z Polski i Europy, koncerty, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci - między innymi te atrakcje przygotowano w ramach zainaugurowanego w sobotę w Gdańsku 765. Jarmarku św. Dominika. Jedna z najstarszych imprez plenerowych w Europie potrwa do 17 sierpnia.

- Życzymy, żeby podczas tych dni jarmarkowych tutaj w Gdańsku doświadczyli państwo tego, w co uwierzyli nasi bracia, że każdy człowiek może się czymś podzielić i że każdy człowiek może się ubogacić każdym spotkaniem z drugim człowiekiem - powiedział do zgromadzonych przeor gdańskich dominikanów o. Michał Osek.

Ceremonię otwarcia Jarmarku św. Dominika zwieńczyła kolorowa parada ulicami miasta.

W tym roku gdański jarmark zgromadził kilkuset wystawców z kraju i z zagranicy. Podobnie jak w latach ubiegłych wiele stoisk reprezentować będzie branże rzemieślniczą, kolekcjonerską i artystyczną, a także gastronomiczną.

Kramy i budki są rozmieszczone na ok. 60 tys. mkw. w Śródmieściu Gdańska, m.in. na ulicach: Szerokiej, Grobla I, Grobla II, Grobla III, Grobla VI, Straganiarskiej, Tkackiej, Węglarskiej, Pańskiej, Podmłyńskiej, Rajskiej, Świętego Ducha, Długie Ogrody, Targ Rybny.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.

W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI w. nuncjusz papieski Giulio Ruggieri napisał: "W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim".

Na jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Został reaktywowany w 1972 r. Wtedy też symbolem jarmarku stał się kogut.

Szczegółowy program tegorocznej edycji jarmarku dostępny jest na stronie: www.jarmarkswdominika.pl. (PAP)

dsok/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%